Pro média

16. 10. 2017 12:00

Výsledky celostátní preventivní akce Hazard, alkohol a děti přinesly méně podnapilých dětí, mladí Češi ale stále riskují

PRAHA, 16.10.2017 - Přes 2500 příslušníků policie a 1000 účastníků státní správy a samosprávy zkontrolovalo od července do září 2017 téměř 2500 klubů a přes 9000 osob. Kontroly byly předem avizovány, odhaleno bylo přes 150 osob mladších 18 let, které požily alkoholický nápoj, přes 60 z nich byla policie nucena omezit na osobní svobodě. Rozsáhlá preventivně-kontrolní akce, do které byla zapojena řada státních složek, ukázala, že provozovatelé zákony respektují ve větší míře než v uplynulých dvou letech. Akce navázala na obdobnou celostátní sérii kontrol v oblasti konzumace alkoholu v uplynulých letech 2015 - 2016 (AKCE ALKOHOL).

Policie ČR spolu s národním protidrogovým koordinátorem zahájila akci kontrol masivním informováním veřejnosti, aby provozovatele varovala od nezákonného prodeje návykových látek osobám mladších 18 let. V letošním roce byla do akce přibrána také problematika hazardního hraní. Kontroly probíhaly nejen v prostředí restaurací a barů, ale i v hernách. Výsledky potvrdily, že i přes preventivní varování provozovatelé dětem alkohol prodávali či jim umožnili hazardní hraní. Děje se tak ale v mnohem menší míře než dříve.

„Problém tu existuje a spolu s ním vysoká tolerance celé společnosti, která ukazuje, že v naší zemi jsou zákony jedna věc, ale jejich dodržování věc druhá,“ podotkl národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil a zdůraznil, že i když se situace zlepšila, z průzkumů stále vyplývá, že na 86 % mladistvých vnímá dostupnost alkoholu a dalších legálních návykových látek jako velmi snadnou. „Proto se k tomu snažíme postavit systémově a v duchu spolupráce nejrůznějších složek napříč rezorty,“sdělil Vobořil.

V rámci kontrol se zkontrolovalo 9075 osob. Zapojilo se celkem 2566 příslušníků policie a 1119 účastníků státní správy a samosprávy (Česká obchodní inspekce, hasiči, celníci, hygiena a další). Zkontrolovalo se 2444 podniků různého charakteru a zjistilo celkem 822 přestupků, ve spojitosti s alkoholem pak 165. Trestných činů v souvislosti s alkoholem bylo spácháno 12. „Celkově jsme řešili 152 případů dětí, které požily alkohol, což je méně než v uplynulých letech u akcí obdobného rozsahu. Stále se ale v určité míře, kromě tolerance samotných provozovatelů, běžně setkáváme také s tolerancí rodičů," uvedl první náměstek policejního prezidenta Martin Vondrášek.

V rámci akce Hazard, alkohol a děti byli policisté nuceni omezit 61 osob na osobní svobodě. Oproti předchozí Akci ALKOHOL šlo o dvou třetinový pokles.

Mírně klesající tendenci v oblasti konzumace legálních drog dětmi potvrzují i odborníci. „Situace se zlepšuje, i když absolutní čísla v evropském měřítku jsou stále v případě ČR vysoce nadprůměrná. V tomto ohledu bohužel vedeme žebříčky pití dětí v Evropě,“ vysvětlil národní protidrogový koordinátor Vobořil s tím, že čísla mluví jasně. „Děti pod 15 let jsou v sedmkrát vyšším riziku rozvoje závislosti a u nás je přitom průměrný věk konzumace první sklenice alkoholu 12 let. Vnímání rizik konzumace návykových látek nebo hazardního hraní je velmi tolerantní, např. dva alkoholické nápoje denně nevnímá jako rizikové 51 % studentů. Přes 83 % studentů tráví denně čas surfováním na internetu, v této souvislosti poklesla míra času stráveného s vrstevníky venku a roste podíl dětí na online hraní,“ dodal Vobořil.

Přes 640 tisíc lidí se u nás pohybuje ve vysokém riziku konzumace alkoholu. Máme až 120 tisíc patologických hráčů. Léčí se jen několik tisíc z nich. Alkohol a hazard způsobují problémy v rozsahu společenských nákladů vyšší než nelegální drogy, u alkoholu jde o společenské náklady ve výši 16,4 mld. Kč, u hazardu 16,3 mld. Kč a u nelegálních drog 6,7 mld. Kč.

FAKTA K AKCI HAD 2017

· celostátní preventivně-kontrolní akce

· navazuje na předcházející sérii celostátních kontrol AKCE ALKOHOL 2015-2016

· organizuje PP ČR a Úřad vlády ČR ve spolupráci s ČOI, GŘC, GŘ HZS, MZ, MPSV, MV a dalšími zapojenými subjekty

· akce preventivně varuje prodejce a provozovatele před podáváním alkoholických nápojů a umožněním hazardního hraní mladším osobám 18 let

· průběh: 3 kola celostátních kontrol konzumace alkoholu a hazardního hraní dětí

Kontakty pro média:

Oddělení tisku Policejního prezídia ČR
kpt. Bc. Petr Habenicht
M +420 735 746 242
petr.habenicht@pcr.cz

Odbor protidrogové politiky Úřadu vlády ČR
MgA. Renata Hladná Povolná
M +420 728 302 397
hladna.renata@vlada.cz

vytisknout   e-mailem   Facebook   twitter