Archiv zpráv pracovních a poradních orgánů vlády

Stránka byla přesunuta do archivu

29. 4. 2013 15:28

Velvyslanci USA a Norska a vládní zmocněnkyně pro lidská práva se seznámí se systémem prostupného bydlení v Chebu

Ve čtvrtek 2. května navštíví americký velvyslanec Norman Eisen a norský velvyslanec Jens Eikaas v doprovodu vládní zmocněnkyně pro lidská práva Moniky Šimůnkové město Cheb, aby se zde seznámili s fungováním třístupňového systému prostupného bydlení. Jeho cílem je zabraňovat jednotlivcům i rodinám v sociálním propadu a hrozbě bezdomovectví a naopak pomáhat lidem postupně se vracet do běžného nájemního bydlení.

Velvyslanci USA a Norska a vládní zmocněnkyně pro lidská práva se seznámí se systémem prostupného bydlení v Chebu

Zveme novináře na setkání s velvyslanci a zmocněnkyní vlády pro lidská práva 2.5. od 14,45 hodin do klubu RESPEKT v Palackého ulici 8 v Chebu

Nastavit a zavést tento systém pomáhá obcím a městům, s nimiž spolupracuje, vládní Agentura pro sociální začleňování. Reaguje tak na častou situaci, kdy je řada občanů v tíživé situaci odkázána k bydlení na předražovaných soukromých ubytovnách. Zde často musí žít v nehygienických podmínkách a pouze s krátkodobými smlouvami. Nemají tak jistotu stálého bydlení na delší dobu,“ vysvětluje vládní zmocněnkyně pro lidská práva Monika Šimůnková.

Tento systém představuje při dosavadní neexistenci stavu bytové nouze alternativu k těmto ubytovnám a pomáhá předcházet problémům, které jsou s existencí těchto ubytoven často spojovány. Rádi bychom proto tento zajímavý model představili oběma velvyslancům,“ dodává Šimůnková.

Oba velvyslanci se o situaci v sociálně vyloučených lokalitách a Romů speciálně zajímají dlouhodobě. Spolupráce s vládní zmocněnkyní pro lidská práva a Agenturou pro sociální začleňování se rozvíjí již dlouhý čas. Vloni byli na společné cestě na Šluknovsko, zajímali se především o inkluzivní školy a vzdělávání romských dětí.

Město Cheb v čele se starostou Pavlem Vanouškem spolupracuje s Agenturou od roku 2008 a v organizaci prostupného bydlení patří mezi nejinovativnější v České republice. Již nyní se model prostupného bydlení osvědčuje a může se stát příkladem také pro další česká města.

Systém prostupného bydlení je v Chebu tvořen třemi stupni bydlení. První tvoří azylové bydlení pro ženy s dětmi a pro muže v objektu v ulici K Nábřeží a v nedávno zrekonstruované Vile Union. Tu členové delegace navštíví společně se starostou města Cheb, místostarosty a zástupci některých odborů města.

Druhý stupeň bydlení tvoří tři tréninkové byty s doprovodným asistenčním programem. Ty provozuje občanské sdružení Kotec. Do bytů docházejí pravidelně terénní sociální pracovníci a společně s jejich obyvateli řeší jejich životní situaci, aby si dokázali bydlení udržet. Delegace navštíví dva z těchto bytů - v Sadové ulici a ulici Na Hradčanech.

Pokud nájemníci dodržují všechna stanovená pravidla, mohou během několika měsíců stoupat systémem až do třetího stupně, který představuje nájemní bydlení v bytech města či soukromých majitelů. Zde již nájemníci získávají smlouvy na delší dobu.

Na závěr návštěvy ambasadoři a vládní zmocněnkyně pro lidská práva navštíví Klub RESPEKT provozovaný sdružením Kotec. Zde se setkají s novináři a zhlédnou vystoupení dětského sboru Laco Jilo.

Více informací:

Monika Šimůnková, zmocněnkyně vlády pro lidská práva
tel.: 725 818 423

Martin Šimáček, ředitel Agentury pro sociální začleňování
tel.: 777 787 974

Pavel Vanoušek, starosta města Cheb
tel.: 724 303 001

vytisknout   e-mailem   Facebook   twitter

Související zprávy