Úřad vlády nově přechází na doménu vlada.gov.cz. Více informací

Archiv zpráv pracovních a poradních orgánů vlády

Stránka byla přesunuta do archivu

19. 6. 2012 14:04

Vláda schválila zprávu o činnosti Agentury pro sociální začleňování v roce 2011

Praha, 19.6.2012 - Vláda dnes vzala na vědomí pravidelnou zprávu o činnosti Agentury pro sociální začleňování. Na 190 stranách podrobně popisuje činnost Agentury ve 33 městech, obcích a regionech a také spolupráci s ministerstvy.

Tato zpráva podrobně ukazuje velký kus práce, který má Agentura za loňský rok za sebou. Stala se nedílnou součástí státní správy a události typu šluknovských nepokojů ukázaly jednoznačnou potřebnost podobné instituce, která přináší systematické řešení situace lidí ve vyloučených lokalitách,“ říká vládní zmocněnkyně pro lidská práva Monika Šimůnková, pod kterou Agentura na Úřadu vlády spadá.

Za velký úspěch považuji to, že každodenní systematická práce v lokalitách se začíná pomalu projevovat. Ve dvaceti z našich 24 partnerských měst se spolupráce daří, rozbíhají se projekty, které začínají mít trvalejší dopady do terénu. Radost mám ze dvou desítek investičních projektů, díky nimž budou fungovat nízkoprahová centra i důležité zázemí pro sociální služby a pracovní poradenství,“ hodnotí uplynulý rok ředitel Agentury pro sociální začleňování Martin Šimáček. „Mimořádně důležitým bodem naší loňské práce bylo také dokončení vládní strategie proti sociálnímu vyloučení, kterou vláda schválila v září.“

Samotná zpráva na 190 stranách podrobně popisuje činnost Agentury v jednotlivých místech, kde působí, i na celostátní úrovni. „Je těžké měřit úspěšnost Agentury množstvím peněz, které se do obcí podařilo nasměrovat. To příliš nevypovídá o tom, zda se Agentuře podařilo nastartovat změnu, která je například ve způsobu rozhodování vedení města, v drobných a každodenních rozhodnutích o správě města, ve způsobu podpory neziskovým organizacím či školám, nebo – a to zejména – v práci lokálního partnerství,“ dodává Šimáček.

Zpráva uvádí výčet konkrétních aktivit, která se podařilo na různých místech republiky pro podporu sociálně slabých obyvatel uplatnit: pracovníci Agentury v řadě měst pomohli zajistit prostředky na terénní sociální pracovníky, kteří každodenně pracují s lidmi ve vyloučených lokalitách. Dále byla rekonstruována či zcela nově vybudována poradenská centra jako například v Havířově, Krásné Lípě, Chebu. Do nich mohou lidé docházet a získávat informace o tom, jak se zbavit svých dluhů, jak hledat práci, jak se dovzdělat. Ve městech jako Most, Jáchymov či Břeclav vznikly nebo právě vznikají klubovny pro děti, ve kterých mohou smysluplně trávit svůj volný čas při sportu, hrách a jiných programech. V Kutné Hoře či Přerově asistovali pracovníci Agentury u vzniku firem, které cíleně zaměstnávají lidi s nízkou kvalifikací. V Broumově nebo Přerově školy získaly prostředky, ze kterých mohou zaplatit asistenty pedagogů ve třídách. Ti pomáhají dětem z chudých rodin udržet se na běžných školách a ne na praktických určených pro děti s mentálním postižením.

Podstatou Agentury také je zajistit přenos zkušeností z jednotlivých obcí a měst zpět na státní úroveň. Děje se tak prostřednictvím připomínkování vznikajících zákonů zmocněnkyní vlády pro lidská práva. Důležitým výsledkem práce Agentury v loňském roce byla také koordinace přípravy Strategie boje proti sociálnímu vyloučení, kterou schválila vláda loni v září. Kontrolou jejího naplňování byla pověřena zmocněnkyně pro lidská práva.

Agentura je typem instituce, která ze poměrně nízké náklady poskytuje rozsáhlý servis. Navíc minimálně zatěžuje státní rozpočet a účelně využívá strukturální fondy. Nehledě na úspory, které přináší preventivní práce v těchto místech. Předchází tak následným výdajům na řešení problémů, které by v těchto místech bez jakýchkoliv zásahů stále narůstaly,“ připomíná Monika Šimůnková.

Ve zjednodušeném přepočtu se dostaneme k tomu, že náklad na jedno místo, kde Agentura působí, je zhruba milion korun ročně. Přitom finanční přínos pro obec je násobně vyšší, řádově až 10 milionů ročně. Jde přitom především o efektivní využití peněz ze strukturálních fondů EU,“ dodává k financování Agentury Martin Šimáček.

Provoz Agentury ročně stojí cca 22 milionů korun. Ze státního rozpočtu jde na její činnost každoročně zhruba 9 milionů korun, zbylých cca 13 milionů jsou prostředky z evropského sociálního fondu, které může Agentura čerpat do konce tohoto roku.

Agentura byla zřízena vládním usnesením v lednu roku 2008. Dnes působí jako jeden z odborů Sekce pro lidská práva vedené vládní zmocněnkyní pro lidská práva. Působí ve 24 místech České republiky a zaměstnává necelé čtyři desítky pracovníků a externích spolupracovníků.

Více informací:

Monika Šimůnková, vládní zmocněnkyně pro lidská práva
Tel.: 725 818 423

Martin Šimáček, ředitel Agentury pro sociální začleňování v romských lokalitách
Tel.: 777 787 974

Celá zpráva je ke stažení zde: Agentura pro sociální začleňování v romských lokalitách - zpráva o činnosti v roce 2011

vytisknout   e-mailem   Facebook   síť X