Dny otevřených dveří

1. 9. 2012 13:24

Dny otevřených dveří ve vile Hany a Edvarda Benešových v Sezimově Ústí

Ve dnech od května do září 2012 měli návštěvníci opět možnost navštívit letní sídlo Hany a Edvarda Benešových v Sezimově Ústí.

Pohled na Vilu Hany a Edvarda BenešovýchVila, jenž je od roku 1975 ve správě Úřadu vlády ČR a je jedinou mimopražskou rezidencí premiéra České republiky, prošla v posledních letech rozsáhlou obnovou. Ve spolupráci s Husitským muzeem v Táboře získala původní podobu z let, kdy ji obývali manželé Benešovi.

Od 28. května 2009, kdy byla poprvé zpřístupněna veřejnosti, ji navštívilo více než 13 000 návštěvníků.

Interiér vilyNávštěvníci si mohli prohlédnout exteriér vily, jejíž fasáda se navrátila do původního barevného pojetí s typickými zelenými okenicemi. Příchozí viděli oblíbené prezidentovo zákoutí, které se nachází v přízemní hale, dále jídelnu a pracovnu, jež se spolu s ložnicí nachází v prvním patře. Interiér je vybaven starožitnostmi a dobovým nábytkem, kterým svůj dům vybavili manželé Benešovi.

Dny otevřených dveří ve vile Hany a Edvarda Benešových v Sezimově ÚstíSoučástí komentované prohlídky byla též procházka přilehlým parkem, jenž je jednou z mála zachovaných zahrad z 30. let 20. století na našem území. Trasa byla zakončena u hrobky manželů Benešových.

Osobní i politický život Edvarda Beneše je přehledně zdokumentován v expozici Husitského muzea v Táboře, která se nachází v dolní části zahrady v Památníku Edvarda Beneše, prezidenta republiky.

Více informací o vile naleznete na stránce o Vile Hany a Edvarda Benešových v Sezimově Ústí.

vytisknout   e-mailem   Facebook   twitter