Aktuálně

20. 2. 201414:35

Premiér Sobotka se v Bruselu setkal s předsedou Evropské komise Barrosem i předsedou Evropského parlamentu Schulzem

Premiér Bohuslav Sobotka zamířil na svou první pracovní návštěvu Bruselu dva dny poté, co získal jeho kabinet důvěru Poslanecké sněmovny. Tématy evropského setkání byly především body, o kterých vláda zahájila diskusi na svém posledním jednání, a to přistoupení České republiky k fiskálnímu paktu či zrušení české výjimky z Lisabonské smlouvy.

Nová vláda je přesvědčena o tom, že příležitostí pro další rozvoj České republiky, pro její hospodářský růst, tvorbu nových pracovních míst, prosperitu a pro nejlepší obhajobu našich národních zájmů je naše aktivní účast na pokračování evropské integrace. Ta je garancí prosperity a stability v Evropě. Proto budeme hledat možnosti, jak posílit naši vzájemnou spolupráci. Včera česká vláda zahájila diskusi o přistoupení k fiskálnímu paktu, což je velmi důležité rozhodnutí. Česká republika spolu s Velkou Británií patří doposud mezi země, které k fiskálnímu paktu nepřistoupily. Nová vláda to bude chtít změnit, a proto bychom v horizontu dvou měsíců mohli zahájit ratifikační proces v obou komorách českého parlamentu,“ řekl na tiskové konferenci premiér Bohuslav Sobotka.

Důležitými tématy při setkáních s předsedou Evropské komise José Mauelem Barrosem i předsedou Evropského parlamentu Martinem Schulzem byla také otázka čerpání fondů Evropské unie, podpora zaměstnanosti a hospodářského růstu.

Česká republika bude i v příštích letech v pozici čistého příjemce, což znamená, že budeme mít možnosti výrazného čerpání z evropských fondů. Česká vláda chce tento proces nastavit tak, aby byl bezproblémový, abychom napravili chyby, ke kterým docházelo v minulých letech, a zajistili, že finanční prostředky z evropských fondů budou využity ve prospěch hospodářského růstu, zaměstnanosti a posílení konkurenceschopnosti. Výraznou pomocí by mohlo být zjednodušení podmínek pro čerpání fondů a posílení rozhodování na národní úrovni. To je trend, který chce jednoznačně nová česká vláda razit,“ zmínil předseda vlády Bohuslav Sobotka.

Premiér Bohuslav Sobotka spolu s předsedou Evropské komise José Manuelem Barrosem diskutovali také eskalující situaci na Ukrajině.

Česká republika dnes byla na jednání ministrů zahraničních věcí jednotlivých států Evropské unie připravena podpořit společný, jednotný a důrazný postup Evropské unie vůči ukrajinské vládě, která jednoznačně nese odpovědnost za to, aby bylo ukončeno násilí a aby byl nastartován skutečný politický dialog,“ zmínil také na tiskové konferenci premiér Sobotka.

Další plánovaná cesta premiéra Bohuslava Sobotky do Bruselu se uskuteční v druhé polovině března v rámci jednání Evropské rady.