Aktuálně

23. 4. 201519:29

Aktivity české vlády v oblasti migrace

Mimořádný summit Evropské rady, kterého se účastní také předseda vlády Bohuslav Sobotka, řeší současnou migrační krizi ve Středomoří. Dramatická situace posledních týdnů, kdy na jihu Evropy přicházejí o život stovky uprchlíků, si žádá rychlou a účinnou reakci ze strany EU.

Z hlediska vlády je zásadní zaměřit se především na řešení příčin současné kritické situace. Vláda proto podporuje rozhodná opatření v boji proti převaděčským skupinám, včetně těch, která směřují ke stíhání jednotlivých organizátorů. Za druhou zásadní oblast považuje vláda spolupráci se zeměmi původu migrantů a zeměmi tranzitu, včetně stabilizace situace v postižených zemí a zlepšení podmínek v uprchlických táborech. Vláda chce pokračovat v poskytování pomoci a podpory přímo v těchto zemích. Na tuto pomoc kabinet již uvolnil 100 milionů korun.

České republice zároveň není lhostejný tlak, který migrační krize klade na členské státy, které leží na vnější hranici EU. Jsme proto aktivní v rámci společných unijních operací. Jen za minulý rok se ČR zúčastnila 22 společných akcí agentury Frontex a do společných operací poslala zhruba tři desítky expertů, jak ukazuje přiložený dokument.

V reakci na aktuální situaci je Česká republika připravena zvýšit svůj podíl na společných operacích unijních agentur. V první řadě podpoří navýšení finančních prostředků pro operace agentury Frontex. Pro tyto účely by česká vláda mohla uvolnit zhruba 10 milionů korun.

K řešení situace je Česká republika připravena nabídnout jeden ze svých letounů CASA i s posádkou pro účely hlídkování nad mořem a případnou záchranu uprchlíků. Dále může česká strana okamžitě vyslat 60 českých expertů na oblast migrace a azylu, aby se podíleli na společných unijních operacích. Zároveň je vláda připravena poskytnout potřebné technické vybavení – hlídkové vozy, termovize, služby kynologů.

Aktivity ČR v oblasti migrace

Souhrn aktivit
Finanční pomoc vyčleněná na rok 2015
(součet příspěvků v rámci spolupráce se třetími zeměmi a zapojování do společných  aktivit/operací EU)
200 000 000 Kč
Finanční pomoc v roce 2014 85 000 000 Kč
Vyslání lidských zdrojů do společných
projektů EU v roce 2015
60 expertů
Vyslání lidských zdrojů do společných
projektů EU v roce 2014
32 expertů
Další pomoc a aktivity - poskytnutí technického vybavení společných projektů EU – zejména nová nabídka letounu CASA
- bilaterální rozvojová spolupráce
(Moldavsko, Gruzie, Ukrajina), Pražský
proces
- zapojení do vojenských/civilních misí EU (Atalanta, EU CAP Nestor)

1. Spolupráce se třetími zeměmi (zdrojové a tranzitní země migrace)

Česká republika dlouhodobě podporuje přístup, který se zaměřuje především na řešení uprchlických problémů v přímo postižených regionech mimo EU. Takové řešení má pozitivní dopad na tyto země a regiony i na následné migrační tlaky směrem do EU.

Konkrétní solidární opatření:

2. Zapojování ČR v rámci společných aktivit/operací agentur EU

Zapojení v roce 2014

Plán na rok 2015

3. Spolupráce v oblasti migrace se státy Východního partnerství