Aktuálně

2. 4. 201623:35

Premiér Sobotka jednal s guvernérem Minnesoty Daytonem a setkal se s více než dvěma stovkami krajanů

Předseda vlády Bohuslav Sobotka pokračuje ve své pracovní návštěvě Spojených států amerických návštěvou Minneapolisu, kde jednal s guvernérem státu Markem Daytonem. Premiér se též zúčastnil podpisu prohlášení o další spolupráci mezi Mayo Clinic a brněnskou nemocnicí u sv. Anny. Předseda vlády ocenil i zásluhy bývalého československého honorárního konzula v Minnesotě Charlese Prosheka udělením medaile Karla Kramáře in memoriam a setkal se s více než dvěma stovkami krajanů.

Premiér pozval guvernéra státu Minnesota na návštěvu České republiky v doprovodu obchodní mise. „Minnesota má potenciál stát se důležitým místem pro další rozvoj partnerství mezi Českou republikou a Spojenými státy americkými. Má podobnou strukturu průmyslu založenou na tradiční průmyslové výrobě, žije zde rozsáhlá krajanská komunita a existují intenzivní kontakty českých institucí s Minnesotskou univerzitou či nemocnicí Mayo Clinic,“ uvedl předseda vlády Bohuslav Sobotka. Potenciál pro další rozvoj vzájemných kontaktů mezi firmami i výzkumnými pracovišti existuje zejména v sektorech jako strojírenství, zdravotnictví, zemědělství, energetika a IT.

Premiér zdůraznil důležitost spolupráce prestižní americké Mayo Clinic a partnerské instituce v České republice, Mezinárodního centra klinického výzkumu Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně. Vzájemná výměna výzkumných pracovníků přinesla výsledky v podobě desítek společných vědeckých článků, několika ocenění pro mladé výzkumníky a společnou přihlášku o americký patent.

Předseda vlády se také proto zúčastnil podpisu prohlášení o společném záměru o pokračování dosavadní úzké a úspěšné spolupráce mezi Mayo Clinic a nemocnicí u sv. Anny.

Premiér dále podpořil prohloubení spolupráce mezi Minnesotskou univerzitou a českými vysokými školami.

Udělení medaile Karla Kramáře Charlesi Proshekovi in memoriam

Premiér při návštěvě vyzdvihl přínos Proshek – Fulbright programu, který již dlouhou řadu let podporuje stáže českých absolventů doktorského studia medicíny na Minnesotské univerzitě.

Program je pojmenován po bývalém honorárním konzulovi Československa v Minnesotě Charlesi Proshekovi. Tohoto významného lékaře z Minneapolisu vyznamenal premiér v přítomnosti jeho rodiny in memoriam medailí Karla Kramáře. „Životní příběh Charlese Prosheka je výjimečný, právě tak jako činnost programu nesoucí jeho jméno,“ vysvětlil důvod ocenění premiér Sobotka.

Medaile Karla Kramáře je pamětní medailí udělovanou předsedou vlády jako poděkování za prokazatelné zásluhy o obnovu demokracie, práv a svobod člověka. Medaile byla vytvořena u příležitosti 90. výročí vzniku první československé vlády a pojmenována po prvním československém předsedovi vlády Karlu Kramářovi.

Setkání s krajany

Na závěr návštěvy Minneapolisu se předseda vlády setkal s více než dvěma stovkami krajanů v budově Sokola, která je nejstarším fungujícím objektem tohoto tělovýchovného spolku v Americe a centrem českého krajanského života v Minnesotě, které poskytuje zázemí řadě českých spolků. Minnesota a americký Středozápad obecně byl historicky jedním z přirozených center české imigrace v polovině 19. století a dodnes zde existuje město Nová Praha i menší, původně české usedlosti Třeboň, Budějovice, Beroun či Veselí.