Tiskové konference

26. 3. 201815:29

Tisková konference předsedy vlády a ministra zahraničních věcí, 26. března 2018

Barbora Peterová, tisková mluvčí Úřadu vlády: Dobré odpoledne, dámy a pánové. Vítejte na tiskové konferenci pana premiéra Andreje Babiše a také pana ministra zahraničních věcí Martina Stropnického. Prosím pana premiéra o první úvodní slovo.

Andrej Babiš, předseda vlády ČR: Takže dobrý den, dámy a pánové, Česká republika je součástí Evropské unie a Severoatlantické aliance a jsme pevně začleněni do západních struktur. A proto když náš spojenec ve vážné situaci požádá o pomoc, máme mu vyjít vstříc. Proto Česká republika přistoupí k vyhoštění třech pracovníků ambasády Ruské federace. Hlavním důvodem je fakt, že útok nervovým plynem na území cizího státu ohrožuje civilní obyvatelstvo a ukazuje na brutálnější způsob špionáže, než jsme dosud byli zvyklí. Pro evropské státy je nepředstavitelné a neakceptovatelné, že jiné státy operují s takovými látkami na evropském území. Rusové překročili veškeré hranice, kdy řekli, že jedovatá látka novičok mohla pocházet od nás. Je to naprostá lež, toto tvrzení zásadně odmítáme od samého začátku, kdy ho ruská strana vypustila. Od nás je tento krok výrazem spojenecké solidarity, o podporu mě přímo požádala premiérka Mayová, je to také závěr summitu EU, který jednoznačně souhlasil s názorem britské vlády, že za pokus o vraždu dvou lidí je odpovědná Ruská federace.

Martin Stropnický, ministr zahraničních věcí: Děkuji za slovo, dobrý den, i ode mě. Já bych k tomu ještě připojil, že jsme si dnes předvolali na 14. hodinu na Ministerstvo zahraničních věcí ruského velvyslance pana Alexandra Zmeyevského, abychom mu předali nótu, ve které v souladu s článkem č. 9 Vídeňské úmluvy o diplomatických stycích prohlašujeme tři členy diplomatického personálu Velvyslanectví Ruské federace v České republice za persony non grata. Ministerstvo zahraničí v nótě žádá Velvyslanectví Ruské federace, aby tito tři diplomatičtí zástupci, včetně rodinných příslušníků, opustili území České republiky, a to nejpozději do 1. dubna tohoto roku. K tomu kroku jsme se stejně jako mnoho dalších členských zemí Evropské unie a USA rozhodli, jak už bylo řečeno, kvůli onomu bezprecedentnímu útoku chemickou látkou v Salisbury, čímž vyjadřujeme jednotu a podporu svému významnému partnerovi Velké Británii, a také za lživé nařčení České republiky, že jsme snad původcem příslušné látky. Evropská unie se jednotně shodla, jak již patrně víte, na stažení svého velvyslance z Moskvy jako v tuto chvíli jedinou reakci nad rámec verbální podpory Velké Británie a odsouzení onoho činu. Rád bych vám řekl, že v tuto chvíli probíhají tiskové konference, anebo se sdělují oficiální oznámení v řadě evropských zemí. Byla zde snaha synchronizovat toto sdělení, takže řekl bych, že minimálně v 15 evropských státech teď probíhají podobné tiskové konference. Těch zemí, které se připojily v různé míře počtu vyhoštěných osob, je zhruba zase kolem 15 + Spojené státy. Tolik úvodem ode mě, děkuji.