Aktuálně

12. 6. 201810:46

Premiér Babiš jednal s ukrajinským vicepremiérem Kistionem o reformě Ukrajiny, obchodní spolupráci i energetice

V úterý 12. června 2018 se předseda vlády Andrej Babiš setkal v Hrzánském paláci s vicepremiérem Ukrajiny Volodymyrem Kistionem. Jednali spolu o probíhajících změnách na Ukrajině, udělování víz pro Ukrajince i ekonomických a mezinárodních otázkách.

Premiér Andrej Babiš vyjádřil podporu České republiky Ukrajině před summitem EU-Ukrajina, který se uskuteční v červenci letošního roku. Předseda vlády uvedl, že Ukrajinu a ČR spojují podobné historické zkušenosti i geografická blízkost, je proto přirozené a žádoucí vztahy mezi oběma zeměmi nadále upevňovat. Jedním z témat bylo také posílení kapacit českého velvyslanectví v Kyjevě, které mimo jiné poskytuje konzulární služby a uděluje víza ukrajinským pracovníkům.

V rámci ekonomických otázek se premiér Babiš a vicepremiér Kistion věnovali rostoucímu vzájemnému obchodu, zájmu českých firem o Ukrajinu a snahám o zlepšení podnikatelského prostředí. V roce 2017 se vzájemný obchod zvýšil o 27,6 procenta na 1,9 miliardy eur, přičemž vývoz z ČR vzrostl o třetinu. V oblasti energetiky byly hlavními tématy budoucnost tranzitu plynu přes Ukrajinu do Evropské unie a sdílení zkušeností v oblasti jaderné energetiky a obnovitelných zdrojů.

Během setkání státníci mluvili také o mezinárodních otázkách, především pak o konfliktu na východě Ukrajiny a protiprávní anexi Krymu Ruskou federací. Premiér Andrej Babiš potvrdil, že Česká republika důsledně podporuje ukrajinskou nezávislost a obnovení plné suverenity Ukrajiny mírovými prostředky.

Místopředseda vlády Ukrajiny Volodymyr Kistion zavítal do ČR jako předseda ukrajinské části Mezivládní komise pro hospodářskou, průmyslovou a vědeckotechnickou spolupráci mezi Českou republikou a Ukrajinou, jejíž pravidelná zasedání byla v loňském roce obnovena.