Aktuálně

26. 6. 201811:58

Premiér Babiš bude jednat s francouzským prezidentem Macronem o budoucnosti EU a spolupráci v oblasti bezpečnosti

Předseda vlády Andrej Babiš navštíví v sobotu 30. června 2018 Francouzskou republiku. V rámci své návštěvy se setká s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem, se kterým bude jednat o budoucnosti EU a vzájemné spolupráci v oblasti bezpečnosti. Společně pak podepíší nový Akční plán na další čtyřleté období. Následně český premiér uctí památku československých legionářů v Darney a navštíví obec Bataville.

S prezidentem Macronem bude hovořit v Elysejském paláci premiér Babiš také o spolupráci obou zemí v rámci regionálních uskupení, transatlantických vazbách a aktuálních mezinárodních tématech. Na závěr jednání pak oba partneři podepíší Akční plán česko-francouzského strategického partnerství pro období 2019–2022. V pořadí již čtvrtý Akční plán definuje řadu projektů, na kterých budou obě země dlouhodobě spolupracovat.

Následně se i s předsedou vlády Slovenské republiky Peterem Pellegrinim přesunou do obce Darney na východě Francie, kde se zúčastní oslav 100. výročí přísahy Československé střelecké brigády. Společně vzdají hold československým legionářům a uznání práva Čechů a Slováků na samostatný stát ze strany francouzských spojenců v červnu 1918.

V odpoledních hodinách pak český předseda vlády Babiš navštíví obec Bataville, ve které se setká s představiteli obce a dalších obcí v regionu Sarrebourg - Moselle Sud a Lorraine a zúčastní se odborného kolokvia věnovaného odkazu Tomáše Bati.