Aktuálně

9. 5. 202210:23

Mimořádné příležitosti prohlédnout si Hrzánský palác využilo v rámci dnů otevřených dveří 727 návštěvníků

Jen čtyřikrát se v letošním roce otevře veřejnosti Hrzánský palác, historická reprezentační budova na pražských Hradčanech, která je ve správě Úřadu vlády ČR. První příležitost měli Pražané a návštěvníci hlavního města na státní svátek Den vítězství v neděli 8. května a využilo ji 727 zájemců.

Hrzánský palác v Loretánské ulici na Hradčanech byl v minulosti sídlem významných šlechticů, sloužil jako probošství svatovítské kapituly i jako ateliér význačné malířské školy. Nádherná díla tu vytvořil například Jan Slavíček. Nyní je objekt využíván k reprezentačním účelům předsedy vlády i jako náhradní sídlo české vlády.

Kromě interiérů a netradičních výhledů na malostranské střechy si návštěvníci během komentované prohlídky mohli poprvé prohlédnout také čerstvě zrekonstruovanou historickou tapiserii Verdura s volavkami z druhé poloviny 17. století. Úřad vlády ČR investoval do opravy této vzácné historické památky bezmála 700 000 korun, a přispěl tak k záchraně kulturního dědictví pro další generace. Tapiserie je zapsaná v Seznamu kulturních movitých památek a byla umístěna ve Vyhlídkovém sále.

Další příležitost prohlédnout si Hrzánský palác budete mít v sobotu 6. srpna. Kompletní přehled dnů otevřených dveří Úřadu vlády naleznete na https://www.vlada.cz/cz/media-centrum/aktualne/urad-vlady-v-roce-2022-zpristupni-verejnosti-veskere-sve-historicke-objekty-195459/.