Z médií

2. 9. 202214:35

Právo: Na ministerstvech vzniká nová krizová legislativa

Ministerstvo vnitra ve spolupráci s dalšími resorty pracuje na přípravě nové krizové legislativy. Součástí mají být typové plány nejrůznějších situací, tak aby byl stát připraven na sucho a vysoké teploty a předcházel takovým požárům, jakým byl nedávný v národním parku České Švýcarsko.

„Ministerstvo vnitra zpracovává věcnou analýzu tzv. krizové legislativy, a to v úzké součinnosti s ostatními státními orgány. V nedávné době k tomu proběhlo dotazníkové šetření, jehož výsledky vnitro aktuálně vyhodnocuje,“ řekl Právu ministr pro legislativu Michal Šalomoun (piráti).

Vnitro chce předložit návrhy v průběhu roku 2023. Týkat se budou typových scénářů případné pandemie, povodní, sucha, masivních výpadků proudu, průmyslových havárií, kybernetických útoků a dalších. Vláda chce v té souvislosti zesílit cvičení na zvládání krizí mezi státem a soukromým sektorem a také se zasadit o systematickou přípravu občanů na krizové situace, zejména mladé generace, formou kurzů pro středoškoláky a dobrovolně pro veřejnost. Podpořit má i spolupráci mezi složkami integrovaného záchranného systému a obecní policií.

S návrhem legislativy vypomáhá také ministerstvo životního prostředí. „Navrhujeme zaměřit pozornost v oblasti krizové připravenosti na pomalu se rozvíjející krizové situace, jako je zejména dlouhodobé sucho,“ sdělil mluvčí resortu Ondřej Charvát.
Tyto extrémy totiž napomáhají vzniku masivních požárů, jako byl ten v Českém Švýcarsku, který vypukl koncem července a během čtyř dnů zasáhl přes 1000 hektarů plochy.

„Do typových plánů ministerstvo promítne i zkušenosti získané právě při řešení požáru v Českém Švýcarsku,“ dodal Charvát. Podle resortu životního prostředí jsou stávající nástroje, které by podobně rozsáhlým požárům předcházely, dostatečné.

„Pokládáme za účelné podpořit jejich aplikaci a využívání s cílem ještě více snížit míru rizika vzniku budoucích rozsáhlých požárů v rámci České republiky,“ zmínil mluvčí.
Resort vypracovává metodické pokyny pro hodnocení požárního rizika, které budou hlavně pro správní a samosprávní úřady, správy národních parků, chráněných území a pro majitele lesů. Výsledky analýzy ministerstva vnitra by měly být známy do konce letošního roku.

„Na jejich základě bude případně v roce 2023 přistoupeno k předložení návrhů změn příslušných právních předpisů,“ dodal Šalomoun.

Celý článek si můžete přečíst zde.