Eduard Outrata

Ministr financí od 21. 7. 1940 do 27. 10. 1941
Státní ministr (pověřený agendou ministerstva obchodu,
průmyslu a živností) od 21. 7. 1940 do 27. 10. 1941

* 7. 3. 1898 Čáslav (okres Kutná Hora) - 8. 6. 1958 Praha

český národohospodář, politik, publicista; bratr Vladimíra Outraty, otec Edvarda Outraty. 1936 až 39 generální ředitel Čs. zbrojovky v Brně. V červnu 1939 emigroval, 1939–40 člen Čs. národního výboru v Paříži, poté do r. 1945 člen čs. státní rady v Londýně. 1940–41 ministr financí a 1941–42 ministr obchodu, průmyslu a živností exilové vlády. 1945–49 gen. sekretář Hospodářské rady při předsednictvu vlády. 1946–49 místopředseda Ústřední plánovací komise, poté do 1951 náměstek předsedy Státního úřadu plánovacího. 1952 zatčen, 1954 v politickém procesu odsouzen na 12 let vězení, 1956 propuštěn, 1963 rehabilitován.

Zdroj: Encyklopedie Universum

vytisknout   e-mailem   Facebook   twitter