Aktuálně

1. 12. 2008 7:11

Premiér na slavnostním otevření Muzea českého a slovenského exilu 20. století

V Brně bylo v sobotu 29. 11. slavnostně otevřeno Muzeum českého a slovenského exilu. Jedním z prvních návštěvníků muzea ve Štefánikově ulici byl premiér Mirek Topolánek. Premiér byl muzeem nadšen.


Premiér: Nesmíme zapomínat, že náš moderní stát byl zakládán exulanty
"Jsem velice potěšen, že mám tu čest zde promluvit. A děkuji všem, kteří se podíleli na vzniku Muzea českého a slovenského exilu 20. století. Nesmíme zapomínat, že náš moderní stát byl zakládán exulanty. Nesmíme zapomínat, že naši krajané nám pomáhali v boji za svobodu v dobách dvojí totality. Těmto lidem za mnohé vděčíme a mnohé jim dlužíme," připomněl premiér na slavnostním otevření unikátního muzea. Jako rozhodující motiv české a slovenské emigrace ve 20. století premiér označil motiv politického uprchlictví. "Po většinu času šlo z velké míry o lidi doma stíhané, perzekvované, či stíháním a perzekucí ohrožené. I ti, kteří takzvaně utíkali „za lepším“, za vyšší ekonomickou úrovní, mířili na Západ proto, že doma jim chyběla svoboda k seberealizaci. A touha po svobodě, to je hodně pádný politický důvod," zdůraznil. 

Premiér rovněž vyjádřil politování nad skutečností, že v postoji k exulantům se nedaří nalézt celonárodní shodu navzdory skutečnosti, že se právě tito lidé zásadním způsobem podíleli na vzniku naší demokracie. "Shodu mezi těmi, kteří zůstali, a těmi, kteří odešli. Stále se nám ani takřka dvacet let po pádu komunismu nedaří překonat jisté resentimenty a občasnou vzájemnou nedůvěru. Doufám, že i toto muzeum přispěje k tomu, aby se nám dařilo tyto zcela zbytečné bariéry bořit. Že je zboříme stejně, jako jsme úspěšně překonali obavy z toho, že rozdělení země vzdálí Čechy s Slováky," uvedl premiér s poukazem na skutečnost, že dnes jsou česko-slovenské vztahy nejlepší v historii. "S jistou nadsázkou by se přitom dalo říci, že z pohledu Československa jsou si oba naše národy navzájem národy exulantskými. Navíc v obou zemích zůstávají početné české a slovenské menšiny," dodal.

"Tak jako dnes funguje společná česko-slovenská komunita bez ohledu na existenci samostatných států, mělo by stejné společenství fungovat bez ohledu na to, ve které zemi Češi a Slováci žijí. Opravdu si to přeji. Na svých zahraničních cestách se vždy snažím setkat se s našimi krajany a jsem vždy potěšen, když vidím, že se rozvíjí jejich spolupráce s domovskou zemí. A přeji úspěch i tomuto muzeu. Myslím, že na jeho zakladatele se hodí slova našeho nejslavnější exulanta 20. století. T.G, Masaryka: „Člověk mnoho vydrží, má-li cíl." Na závěr premiér popřál novému muzeu hodně štěstí.

 

vytisknout   e-mailem   Facebook   twitter

Fotogalerie

Fotogalerie [F] fotogalerie