Aktuálně

23. 5. 201217:05

Daňové změny od roku 2013

Změny v daňové oblasti schválila vláda na svém jednání 23. května. Jsou nezbytná pro udržení schodku veřejných financí.

Pro zobrazení videa je nutné povolit JavaScript. Zde jsou instrukce jak povolit JavaScript ve Vašem webovém prohlížeči.

Nahrává se přehrávač videa ...

Na základě úsporných opatření, která vláda schválila na svém jednání 11. dubna, zpracovalo ministerstvo financí návrhy novel zákonů v daňové a pojistné oblasti. Jejich smyslem je posílení příjmové stránky státního rozpočtu, tedy i postupné snižování schodku veřejných rozpočtů. Opatření se týkají z valné části právě daňových zákonů.

Na úsporných opatřeních se již v dubnu shodli koaliční partneři a porada ekonomických ministrů. Část navrhovaných opatření má vstoupit v účinnost příští rok. Některá opatření mají mít ale jen omezenou účinnost, a to po dobu mezi lety 2013 až 2015.

Celkové konsolidační úsilí vlády musí být vůči rozpočtu pro rok 2013 podle ministra financí Miroslava Kalouska minimálně 56 miliard korun, tedy aby byl schodek veřejných financí pod třemi procenty HDP. „Tento schválený soubor změn je nezbytný příspěvek k tomuto konsolidačnímu úsilí,“ uvedl po schválení balíčku novel daňových zákonů vládou ministr financí Miroslav Kalousek.

Cílem opatření je zabránit růstu schodku rozpočtu

Cílem balíčku úsporných opatření je udržení podílu deficitu veřejných rozpočtů na hrubém domácím produktu v roce 2013 pod stanovenou hranicí 2,9 procenta. Pro rok 2014 se pak plánovaný schodek musí vejít do 1,9 procenta a v roce 2015 nemá překročit dokonce 0,9 procenta HDP. „Opatření mají přinést příští rok na příjmové straně 25 miliard korun, v roce 2014 pak 33 miliard korun,“ řekl předseda vlády Petr Nečas.

Konsolidační strategie vlády, která si stanovila snižovat schodek mezi lety 2010 a 2014 v poměru dvě třetiny na výdajové straně a jedna třetina na příjmové straně, bude dodržena.

Kabinet zatím odsouhlasil pouze ta předkládaná legislativní opatření, jejichž účinnost se plánuje od roku 2013. Výjimkou je pouze plánované zvýšení zdanění řezaného tabáku na úroveň zdanění cigaret. Ministr financí předloží vládě tento bod zvlášť, a to na základě implementační normy týkající se spotřební daně. „Je mnohem systémovější zakotvit tuto parametrickou změnu tam,“ vysvětlil ministr Kalousek, který již podle svých slov odeslal návrh do připomínkového řízení.

Další návrhy v rámci úsporných opatření, které souvisí s daňovou oblastí, předloží ministr financí ještě v polovině letošního roku. Jedná se o legislativu týkající se roku 2014.

První část schválených opatření vstoupí v účinnost v roce 2013. Jedná se o:

Další změny mají ale jen dočasnou účinnost a mají tak platit od roku 2013 do konce roku 2015. Mezi tato dočasná opatření patří:

Schválená opatření