Dokumenty 41 až 50 z 666

8. 6. 2017

Vicepremiér Bělobrádek navštívil superlaserové centrum ELI, kam dorazil unikátní laserový systém L3

Místopředseda vlády pro vědu, výzkum a inovace Pavel Bělobrádek ve čtvrtek 8. června 2017 zavítal do mezinárodního laserového centra ELI Beamlines. Do Dolních Břežan, kde projekt sídlí, totiž doputoval unikátní laserový systém L3, nejdražší ze všech čtyř laserových systémů v projektu, který pro ELI vyvinula prestižní americká laboratoř Lawrence Livermore National Laboratory (LLNL). Jde o čerpací laser, jehož prostřednictvím se budou například vyvíjet kompaktní urychlovače částic pro lékařské aplikace nebo se bude zkoumat vnitřní stavba živých buněk.

celý text zprávy

7. 6. 2017

AVÍZO_8. června 2017: Vicepremiér Bělobrádek navštíví laserové centrum ELI Beamlines v Dolních Břežanech při příležitosti dodávky superlaseru L3

Místopředseda vlády pro vědu, výzkum a inovace Pavel Bělobrádek ve čtvrtek 8. června 2017 navštíví Mezinárodní laserové výzkumné centrum ELI Beamlines v Dolních Břežanech při příležitosti dodávky unikátního laserového systému (superlaseru L3). Zařízení pro projekt vyvinula americká Lawrence Livermore National Laboratory (LLNL). Jde o nejdražší laserový systém, který bude v dolnobřežanském centru instalován. Jakmile bude výkon tohoto laseru zvýšen na požadovanou projektovou hodnotu, přesáhne 1 petawatt (tj. milión miliard wattů) a stane se petawattovým systémem s nejvyšším průměrným výkonem na světě. Systém dosáhne i dalších světových rekordů v této oblasti.

celý text zprávy

31. 5. 2017

Češi a Němci spojí síly při rozvoji aplikovaného výzkumu

Místopředseda vlády pro vědu, výzkum a inovace Pavel Bělobrádek vystoupil v úterý 30. května 2017 jako první vysoce postavený český politik na výročním sněmu německé Fraunhoferovy společnosti, která je světovou špičkou v aplikovaném výzkumu. Před samotným zahájením sněmu tato přední německá výzkumná instituce uzavřela memoranda o spolupráci s vládní Radou pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI), které vicepremiér Bělobrádek předsedá, jež by mělo vést k vytvoření Česko-Fraunhoferova fóra pro aplikovaný výzkum v České republice. Memorandum o spolupráci podepsal prezident Fraunhoferovy společnosti Reimund Neugebauer také s českou Akademií věd, kterou zastupovala její předsedkyně Eva Zažímalová. Sněmu se zúčastnili další významní hosté v čele se saským ministerským předsedou Stanislawem Tillichem nebo spolkovou ministryní pro vzdělávání a výzkum Johannou Wankou. Oba ve svých projevech ocenili podpis obou memorand a podpořili strategii dalšího sbližování českých vědeckovýzkumných institucí s prestižní Fraunhoferovou společností.

celý text zprávy

30. 5. 2017

Vicepremiér Bělobrádek, Ministerstvo školství, Česká konference rektorů a Akademie věd se dohodli na společném postupu při stabilizaci vědní oblasti

Místopředseda vlády pro vědu, výzkum a inovace Pavel Bělobrádek, ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Kateřina Valachová, předseda České konference rektorů Tomáš Zima a předsedkyně Akademie věd České republiky (AV ČR) Eva Zažímalová podepsali v úterý 30. května 2017 prohlášení o stabilizaci systému vědy a výzkumu v České republice. Signatáři dokumentu se budou zasazovat o systematické navyšování institucionální podpory pracovišť Akademie věd a veřejných vysokých škol v letech 2019-2023 nebo o vytváření vhodného prostředí pro mezinárodní spolupráci s větším využitím mladých vědeckých pracovníků.

celý text zprávy

Dokumenty 41 až 50 z 666