Z médií

Dokumenty 11 až 20 z 60

26. 1. 2023

ČTK: Legislativní rada vlády nedoporučila paragraf týkající se možného rozdělení ČEZ

Legislativní rada vlády (LRV) na dnešním zasedání nedoporučila kabinetu přijmout pasáž novely zákona o přeměnách obchodních společností a družstev, která se zabývá možným rozdělením polostátní energetické společnosti ČEZ. Vyplývá to z vyjádření ministra pro legislativu a předsedy LRV Michala Šalomouna (za Piráty) zaslaného ČTK.

celý text zprávy

26. 1. 2023

Interview Plus: Neznalost zákona neomlouvá, ale nikdo je nemůže znát všechny, připouští ministr Šalomoun

Poslanci v prvním čtení podpořili návrh na zrušení více než 10 tisíc zákonů, nařízení a vyhlášek. „Je potřeba udělat generální úklid právního řádu, což se dělá ve všech státech. Nyní jsme na začátku konce tohoto procesu,“ uvádí Michal Šalomoun, ministr pro legislativu z České pirátské strany.

celý text zprávy

11. 1. 2023

iHNed.cz: Euro místo koruny. Česko hodlá zrušit povinné účtování a danění v domácí měně

Stačí, aby kurz vůči euru posílil o jednu korunu, a čeští vývozci mohou přijít o miliardy ročně. Důvodem je, že byť platí většinu transakcí v cizích měnách, tak musí vést daňová přiznání a účetnictví jen v korunách. A proto jsou tak citliví na sílu české měny. Alespoň částečně by se to však mělo letos změnit. Stát hodlá firmám umožnit, aby účtovaly a platily daně v cizích měnách.

celý text zprávy

30. 12. 2022

MFD: Další pokus o zákon o žalobcích

Novela zákona o státním zastupitelství se připravuje už dlouhé roky. Chystala ji například už předchůdkyně současného ministra spravedlnosti Marie Benešová (za ANO). Dojde na její schválení už v příštím roce? Experti jsou spíš pesimističtí. Proti úpravě resortu spravedlnosti Pavla Blažka (ODS) se totiž ostře postavil nejvyšší státní zástupce Igor Stříž.

celý text zprávy

28. 12. 2022

Události ČT: Obstrukce a vysoký počet mimořádných schůzí. Sněmovna má za sebou rok v novém složení

Poslanecká sněmovna má za sebou první rok v novém složení, ve kterém schválila skoro stovku zákonů. V roce 2022 se potýkala rovněž s vysokým počtem obstrukcí a mimořádných schůzí. Jejich svolání iniciovala jak opozice, tak zástupci z koaličních řad.

celý text zprávy

21. 12. 2022

Události ČT: Vláda schválila Plán legislativních prací na příští rok

Vláda schválila Plán legislativních prací na příští rok. Určuje, jak a kdy mají rezorty předkládat jednotlivé zákony. Počítá kromě jiného se změnami soudního správního řádu, zákoníku práce nebo pravidel státní služby a pobytu cizinců.

celý text zprávy

19. 12. 2022

Deník Referendum: Děti mají svá práva. Dětský ombudsman bude garantovat jejich dodržování

Připravovaná novela zákona o veřejném ochránci práv zřídí institut dětského ombudsmana. Má zajistit, že v soudních řízeních nebo ve střetu se státní správou budou účinně hájeny zájmy dětí. Dosud tomu tak vždy nebylo.

celý text zprávy

19. 12. 2022

Hospodářské noviny: Zrušení lékařských prohlídek se dotkne méně lidí, přesto ho pocítí miliony zaměstnanců

Změna se bude týkat většiny kancelářských prací. Už od ledna zaměstnavatelé nebudou muset zajišťovat pravidelné zdravotní prohlídky. A později mají být zrušeny i vstupní prohlídky.

celý text zprávy

13. 12. 2022

Advokátní deník: Protikorupční rada doporučila upravit novelu zákona o státním zastupitelství

Protikorupční rada vlády doporučila Ministerstvu spravedlnosti, aby upravilo novelu zákona č. 283/1993 Sb., o státním zastupitelství. Předpis podle rady nesplňuje programové prohlášení vlády, protože neobsahuje zpřesnění podmínek, za kterých je možné odvolat nejvyššího státního zástupce. Rada vlády pro koordinaci boje s korupcí o tom informovala dne 12. prosince. V současnosti může nejvyššího státního zástupce vláda odvolat na návrh ministra spravedlnosti bez udání důvodu.

celý text zprávy

12. 12. 2022

MFD: Děti v Česku by mohl zastupovat jejich ombudsman

České děti by se mohly dočkat svého ochránce práv. Pracovní skupina, kterou zřídil ministr pro legislativu Michal Šalomoun (Piráti), se koncem listopadu dohodla, že práce na zákoně mohou začít. První návrh zákona ke zřízení nového institutu by zákonodárci chtěli projednat a předložit ještě do konce roku.

celý text zprávy

Dokumenty 11 až 20 z 60