Z médií

Dokumenty 41 až 50 z 60

14. 7. 2022

Advokátní deník: Sněmovna podpořila uvalování národních sankcí za závažná protiprávní jednání

Česká republika bude pravděpodobně moci uvalovat národní sankce za závažná protiprávní jednání v mezinárodních souvislostech na jednotlivce a další subjekty i mimo sankční seznam Evropské unie. Stát by mohl dotčeným například zabránit ve vstupu nebo v pobytu na svém území nebo zmrazit majetek. Předpokládá to vládní návrh zákona, který podpořila ve středu 13. července na své 29. schůzi Poslanecká sněmovna. Žádost vlády, aby sněmovna schválila předpis zrychleně už v prvním čtení, opoziční kluby vetovaly. Návrh nyní posoudí Zahraniční výbor a Ústavně-právní výbor.

celý text zprávy

13. 7. 2022

Události ČT: Magnitského zákon by mohl platit i v Česku. Sněmovna podpořila uvalování národních sankcí

Česko možná bude moci uvalovat národní sankce za závažná protiprávní jednání v mezinárodních souvislostech na jednotlivce a další subjekty i mimo sankční seznam Evropské unie. Stát by mohl dotčeným například zabránit ve vstupu nebo v pobytu na svém území nebo zmrazit majetek. Předpokládá to vládní návrh zákona, který ve středu podpořila v úvodním kole sněmovna.

celý text zprávy

13. 7. 2022

20 minut Radiožurnálu: Osmnáct evropských směrnic jsme nepřijali vůbec, sankce proto mohou přijít rychle, vysvětluje Šalomoun

Evropská komise vede vůči Česku 19 řízení kvůli tomu, že zákonodárci nestíhají v daných termínech schválit legislativu vycházející z evropských směrnic. Kdo je za legislativní dluh odpovědný? Čeho se neschválené zákony týkají? A neměla by si poslanecká sněmovna zkrátit letní volno? Tomáš Pancíř se ptal Michala Šalomouna, ministra pro legislativu a předsedy Legislativní rady vlády.

celý text zprávy

12. 7. 2022

Události ČT: Česku hrozí vysoké pokuty od Evropské komise kvůli chybějící legislativě

Evropská komise vede vůči Česku devatenáct řízení kvůli tomu, že zákonodárci nestíhají v daných termínech schválit legislativu vycházející z evropských směrnic. Státu proto hrozí pokuty teoreticky až v miliardách korun. Před jednáním sněmovny, která bude o některých takových normách rozhodovat, to řekl ministr pro legislativu Michal Šalomoun (za Piráty).

celý text zprávy

27. 6. 2022

Události ČT: Připomínka justiční vraždy Milady Horákové

72 let uplynulo od justiční vraždy političky a právničky Milady Horákové. Na oběti komunismu vzpomenulo celé Česko. V Praze ráno položili věnce u památníku na Újezdě bývalí političtí vězni spolu s ministry a zástupci parlamentu. Předseda horní komory v souvislosti s válkou na Ukrajině zmínil potřebu nebýt lhostejným.

celý text zprávy

19. 6. 2022

Události ČT: Významná firma z Opavska možná obchází sankce, jejím skutečným majitelem je nejspíš ruský oligarcha

Finanční analytický úřad prověřuje významného dodavatele komponentů do jaderných elektráren – společnost MSA. Podle evidence skutečných majitelů severomoravskou firmu vlastní ruský oligarcha Dmitrij Pumpjanskij, který figuruje na sankčním seznamu. Jeho synovi Alexandrovi pak patří hotel Westend v Mariánských Lázních, který už úřady zablokovaly.

celý text zprávy

18. 6. 2022

Advokátní deník: Legislativní rada vlády doporučila schválit nový sankční zákon

Legislativní rada vlády (LRV) doporučila ministrům schválit nový sankční zákon Ministerstva zahraničí, který má vytvořit podmínky pro přijímání vnitrostátních sankcí proti subjektům, které se dopustily závažného protiprávního jednání a nebyly dosud zařazeny na sankční seznam Evropské unie. Zároveň má vytvořit právní základ pro zařazování subjektů na sankční seznam EU z podnětu České republiky. Oznámil to ministr pro legislativu a předseda LRV Michal Šalomoun.

celý text zprávy

17. 6. 2022

ČTK: Vláda neprojedná návrh Hradu o utajovaných informacích, neměl oprávnění ho podat

Vláda se nebude zabývat návrhem Pražského hradu, aby se rozšířil výčet utajovaných informací týkajících se Kanceláře prezidenta republiky (KPR). ČTK to dnes sdělil ministr pro legislativu a předseda Legislativní rady vlády (LRV) Michal Šalomoun (za Piráty). Návrh vládního opatření považuje za nicotný, protože prezidentská kancelář nepatří mezi subjekty, které jsou oprávněné tento typ předpisu předkládat.

celý text zprávy

17. 6. 2022

ČRo: Vláda neprojedná návrh Hradu o rozšíření seznamu utajovaných informací, neměl oprávnění ho podat

Vláda se nebude zabývat návrhem Pražského hradu, aby se rozšířil výčet utajovaných informací týkajících se Kanceláře prezidenta republiky. V pátek o tom informoval ministr pro legislativu a předseda Legislativní rady vlády Michal Šalomoun (za Piráty). Návrh vládního opatření považuje za nicotný, protože prezidentská kancelář nepatří mezi subjekty, které jsou oprávněné tento typ předpisu předkládat.

celý text zprávy

11. 6. 2022

Události ČT: Česku hrozí unijní pokuta. Podle Bruselu otálí se schvalováním evropských směrnic

Česku hrozí pokuta od Evropské komise kvůli zpoždění při schvalování unijních směrnic. Desítky nařízení čekají na projednání ve sněmovně už z dob bývalé vlády Andreje Babiše (ANO), další desítky dokumentů dorazily z Bruselu do Prahy letos. Například nařízení o elektronickém vydávání věstníku Evropské unie má sněmovna k dispozici už skoro dva roky, zatím jej ale poslanci neprojednali.

celý text zprávy

Dokumenty 41 až 50 z 60