Pro média

Dokumenty 41 až 50 z 95

Užívání drog mezi dospívajícími v Evropě klesá, české zkušenosti náctiletých zůstávají nadprůměrné. Potvrdila to studie ESPAD 2015

PRAHA, 20.09.2016 – Nové výsledky Evropské školní studie o alkoholu a jiných drogách (ESPAD) v roce 2015 ukázaly, že konzumace alkoholu a cigaret mezi studenty výrazně klesá, stejně jako užívání nelegálních drog. Čeští šestnáctiletí však zůstávajív kouření, pití alkoholu a užívání konopí nadále nad evropským průměrem. Jde o šestou vlnu sběru dat od roku 1995. Celkem se do studie zapojilo téměř 100 tisíc šestnáctiletých studentů z 35 evropských zemí. V ČR se do výsledného souboru zapojilo téměř 3000 respondentů narozených v roce 1999.

celý text zprávy

Odkaz na stránky pro podporu odvykání kouření najdou Češi přímo na krabičkách cigaret

Praha, 06.09.2016 – Tabák zabije až 50 % svých uživatelů. Každoročně zemře přes 5 milionů kuřáků a dalších 600 tisíc nekuřáků zemře v důsledku dýchání zplodin kuřáků. V ČR umírá na nemoci způsobené kouřením každoročně přes 15 tisíc lidí. To jsou čísla z nových webových stránek pro podporu odvykání kouření www.koureni-zabiji.cz. Stránky nabízejí především odbornou pomoc kuřákům při odvykání. Odkaz na stránky se objevuje také na obalech na krabičkách cigaret, které jsou již v prodeji. V provozu je také nová Národní linka pro odvykání kouření 800 35 00 00.

celý text zprávy

Při debatě o DPH u alkoholu je třeba zohlednit odborné argumenty týkající se zdravotních a sociálních dopadů

PRAHA, 30.08.2016 - Vyjádření národního protidrogového koordinátora Jindřicha Vobořila k chystanému návrhu ministra financí Andreje Babiše ohledně snížení DPH na točené pivo, nyní z 21 % na 15 %.

celý text zprávy

Počet případů hepatitidy C stoupá. Přestože prevence ušetří miliony, ČR se potýká s nedostatkem sociálních pracovníků

Praha, 28.07.2016 – Světový den boje proti hepatitidě připadá na 28. července. Společným cílem osvětových akcí a zdravotních programů po celém světě je eliminovat do roku 2020 virovou hepatitidu. Výměna injekčního materiálu, testování, kontaktní centra a terénní programy, i to jsou způsoby, kterými neziskovky chrání veřejnost před šířením infekce. Podle národního protidrogového koordinátora Jindřicha Vobořila se právě neziskové organizace dlouhodobě zasazují o snižování výskytu hepatitidy, nicméně jsou personálně silně poddimenzované.

celý text zprávy

Češi více hrají, i když provozoven ubývá. V roce 2015 vsadili přes 152 miliard

PRAHA, 20.07.2016 – Aktuální data z Výroční zprávy o hazardním hraní v České republice v roce 2015 ukazují, že došlo k nárůstu počtu osob, které mají zkušenosti s hazardním hraním, ať už v hernách, sázkových kancelářích, či na internetu. Přestože se meziročně počet provozoven s technickými hrami (automaty) snížil téměř o 19 %, celková výše vkladů do hazardních her vzrostla o 10 %. Je to dáno zejména zvyšujícím se zájmem o kurzové sázení a on-line hraní. Podle národního protidrogového koordinátora Jindřicha Vobořila je nutno věnovat pozornost ochraně on-line hráčů a soustředit finanční prostředky do prevence a léčby, jejichž pokrytí je v ČR v současnosti velmi nízké.

celý text zprávy

Sezóna letních hudebních festivalů začala. Mladí Češi běžně kombinují různé drogy a rizika si nepřipouští

Praha, 30.06.2016 – Intoxikace s poruchou vědomí. Takové a jiné život ohrožující stavy zaznamenáváme mezi mladými návštěvníky open air akcí. Hudební festivaly všeho druhu jsou neodmyslitelnou součástí letní sezony. I letos vyrazí tisíce návštěvníků za dobrou hudbou, tancem a neopakovatelnou atmosférou. A právě zintenzivnění prožitku je hlavní motivací pro užívání návykových látek. Uživatelé, kteří ale nemají dostatek informací o jejich účincích, často doplatí na jejich kombinování, především pak s alkoholem.

celý text zprávy

Vláda schválila Akční plán pro oblast nelegálních drog

Praha, 23.06.2016 – Akční plán realizace Národní strategie protidrogové politiky na období 2016 až 2018 pro oblast nelegálních návykových látek schválila vláda. Plán si klade za cíl mimo jiné snížit míru konzumace návykových látek mezi dětmi a mladistvými, zaměřit se na vysokou míru užívání pervitinu či konopí a zajistit dostatečné financování adiktologické péče.

celý text zprávy

Reakce k zamítnutí novely zákona o ochraně před návykovými látkami

PRAHA, 25.05.2016 - Tiskové vyjádření Odboru protidrogové politiky a národního protidrogového koordinátora k zamítnutí tzv. protikuřáckého zákona Sněmovnou

celý text zprávy

Plošné testování školáků na přítomnost drog přináší nepřesné výsledky a zastrašuje rodiče i děti

PRAHA, 26.05.2016 – Společné odborné stanovisko k testování odpadních vod a následnému plošnému testování žáků na přítomnost omamných a psychotropních látek.

celý text zprávy

Stanovisko k pořadu České televize „Máte slovo“

PRAHA, 13.05.2016 – Odbor protidrogové politiky Úřadu vlády České republiky chce uvést na pravou míru nepřesné informace, které zazněly 05.05.2016 v pořadu České televize „Máte slovo“ a týkaly se Rady vlády pro koordinaci protidrogové politiky (RVKPP) a připomínek Odboru protidrogové politiky ke koncepci vězeňství.

celý text zprávy

Dokumenty 41 až 50 z 95