Aktuálně

21. 12. 2018 14:46

Bezpečnostní rada státu se zabývala varováním NÚKIB

Na Úřadu vlády zasedala v pátek 21. prosince 2018 Bezpečnostní rada státu. Zabývala se zejména varováním NÚKIB vydaným v pondělí 17. prosince odpoledne.

Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) vydal 17. prosince 2018 varování před používáním softwaru a hardwaru společností Huawei a ZTE. Předseda vlády Andrej Babiš svolal jednání Bezpečnostní rady státu proto, aby ředitel Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost Dušan Navrátil blíže vysvětlil okolnosti vydání varování a doplnil zveřejněné informace.

Jelikož NÚKIB svoje varování zpočátku nedostatečně vysvětlil a konkretizoval, bylo rozhodnutí o stahování mobilních telefonů Huawei ve veřejné správě unáhlené. Po vysvětlení ze strany NÚKIB je jasné, že jeho varování se týká pouze systémů zařazených do kritické informační infrastruktury nebo významných informačních systémů, kterých je několik desítek. Koncoví uživatelé ani jejich koncová zařízení, např. mobilní telefony, tablety nebo modemy, nejsou a nebyli nijak ohroženi. NÚKIB je při vydání varování zcela nezávislý na vládě. Vláda, BRS ani předseda vlády nemohou NÚKIBu nařídit stažení nebo přepracování takového varování,“ uvedl po jednání Andrej Babiš.

Bezpečnostní rada státu se shodla na následujícím:

 1. Zdůrazňuje, že:
  a) varování Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (dále jen NÚKIB) se týká pouze systémů zařazených do kritické informační infrastruktury nebo významných informačních systémů a v žádném případě se netýká běžných uživatelů a koncových zařízení;
  b) při zadávání veřejných zakázek, které se týkají informačních systémů zařazených do kritické informační infrastruktury nebo významných informačních systémů, je v zájmu národní bezpečnosti vždy třeba dbát o zachování kybernetické bezpečnosti.
   
 2. Konstatuje, že NÚKIB:
  a) není příslušný hodnotit mezinárodněpolitickou situaci ani právní a politické prostředí v jiných státech;
  b) je oprávněn vydat varování podle § 12 zákona o kybernetické bezpečnosti v případě hrozby v oblasti kybernetické bezpečnosti, a to nezávisle na vládě.
   
 3. Doporučuje, aby v zadávacím řízení, která se týkají informačních systémů zařazených do kritické informační infrastruktury nebo významných informačních systémů, nebyli znevýhodněni žádní účastníci bez závažných důvodů, které by souvisely s národní bezpečností.
   
 4. Bude usilovat o to, aby v oblasti kybernetické bezpečnosti probíhala užší spolupráce s našimi partnery v Evropské unii.
   
 5. Zdůrazňuje, že Česká republika zůstává otevřená všem legitimním zahraničním investicím a bude pro ně i nadále garantovat příznivé prostředí.

vytisknout   e-mailem   Facebook   twitter