Aktuálně

20. 2. 2012 13:37

Za prodej alkoholu mladistvým mají hrozit vyšší postihy

Evropská školní studie ESPAD, která sleduje užívání drog u dětí v Evropě, ukázala na stále vysokou konzumaci alkoholu u českých dětí ve věku 16 let.

Jako dlouhodobě závažný problém je podle studie zejména pití alkoholu mezi dospívajícími. Od devadesátých let ale nejsou sice v této problematice zaznamenány velké výkyvy, přesto se podle zprávy zvyšuje počet mladých, kteří konzumují alkohol pravidelně. U chlapců jsou změny patrné především ve vyšší konzumaci piva, u dívek pak vína.

Pro zobrazení videa je nutné povolit JavaScript. Zde jsou instrukce jak povolit JavaScript ve Vašem webovém prohlížeči.

Nahrává se přehrávač videa ...

Novinkou jsou pak alkoholizované limonády označované jako alkopops, které si v poslední době získaly vysokou oblibu právě u mladistvých. Tyto míchané nápoje s obsahem alkoholu obvykle od čtyř do sedmi procent, se podle studie ESPAD zařadily mezi nejoblíbenější a velmi často užívané alkoholické nápoje ve věkové skupině mladých lidí. „Domnívali jsme se, že alkopops je u nás velice okrajovým nápojem, ale ukazuje se, že je v České republice velmi oblíbeným,“ uvedl během prezentace výsledků studie její hlavní řešitel Ladislav Csémy z Psychiatrického centra Praha.

Novela navrhuje jako trest pozastavení provozu restaurací a barů

Cílem národního protidrogového koordinátora Jindřicha Vobořila je snížení dostupnosti prodeje alkoholu mladistvým. Speciální skupina odborníků nyní dokončila novelu zákona, který se zabývá prodejem alkoholu mladistvým, informoval na tiskové konferenci Vobořil.Viktor Mravčík, Ladislav Csémy a Jindřich Vobořil na tiskové konferenci ke studii ESPAD 2011, 20. února 2012

Vždy musí jít ruku v ruce prevence a represe,“ uvedl Vobořil s tím, že připravovaná právní norma zpřísňuje některé podmínky prodejcům alkoholu. Změny nemají podle něj charakter policejní represe, jsou spíše zaměřeny na prevenci. „Změna by se měla dotknout provozovatelů restaurací a barů,“ přiblížil Vobořil. Prozradil také, že by se mělo počítat i s možností i vícedenního pozastavení provozu podniku, který dětem a mladistvým alkohol prodá. Zpřísnit by se měly i další tresty, zejména pak finanční postihy.

Čtvrtina šestnáctiletých dětí pravidelně kouří

Podle národního protidrogového koordinátora není v Česku pro nezletilé problém jak obstarání alkoholu, tak ani cigaret. „Na vysoké úrovni zůstává i subjektivně vnímaná dostupnost cigaret a alkoholu, a to i přesto, že se jedná o látky, které by šestnáctiletým studentům neměly být volně dostupné,“ říká.

V České republice patří čtvrtina šestnáctiletých dětí mezi pravidelné kuřáky. Osm procent z nich lze dokonce zařadit mezi silné kuřáky. Denně jim nestačí ani více než půl krabičky cigaret. Podle Ladislava Csémyho z Psychiatrického centra začíná mnoho mladých lidí již ve velmi mladém věku.Ladislav Csémy tiskové konferenci ke studii ESPAD 2011, 20. února 2012

Zkušenosti s marihuanou má stále méně mladých

Od roku 2007 klesl počet zkušeností mladých lidí do šestnácti let s konzumací konopných látek. V porovnání s dětmi z ostatních evropských zemí si přesto Česká republika drží stále první místo.

Konopné drogy vyzkoušelo alespoň jednou v životě 42,3 procenta českých dětí do 16 let věku. Ze studie také vyplývá, že častějšími uživateli konopných drog mezi mladistvými jsou chlapci v porovnání s dívkami.

Zkušenosti a užívání ostatních nelegálních drog mladistvými pak zaznamenal od roku 2007 pokles. Přesto patří jejich výskyt mezi jeden nejvyšší ve srovnání s dětmi z jiných evropských zemí.

Mezinárodní projekt Evropská školní studie o alkoholu a jiných drogách (ESPAD) má na starosti zjišťování rozsahu užívání legálních a nelegálních návykových látek u šestnáctiletých. Studie se opakuje vždy po čtyřech letech již od roku 1995. Do projektu se letos zapojilo 36 evropských zemí.

Hlavní zjištění

  • Nejčastěji uváděnou nelegální drogou jsou stále konopné látky. Alespoň jednu zkušenost v životě uvedlo 42,3 % mladých.
  • Další zkušenosti mají mladiství s užíváním léků se sedativním účinkem (v životě vyzkoušelo 10,1 %), s čicháním rozpouštědel (7,8 %) a s užitím halucinogenních hub (6,9 %).
  • Méně časté jsou zkušenosti studentů s LSD (5,1 %), extází (3,3 %) a amfetaminy (2,0 %). Zkušenosti s drogami typu heroin a kokain byly v populaci šestnáctiletých minimální (1,4 %, resp. 1,1 %).
  • V posledních 30 dnech užilo marihuanu nebo hašiš 14,6 % šestnáctiletých, těkavé látky 1,5 %, užití ostatních drog se pohybovalo do 1 %.
  • Alespoň jednu zkušenost s nelegální drogou má v ČR ve věku 15-19 let asi 250 studentů (nejčastěji konopné látky), opakovanou zkušenost (více než pětkrát v životě) asi 100 tisíc osob.
  • Podíl denních kuřáků cigaret zůstává dlouhodobě na stejné úrovni. Denně kouřilo v roce 2011 celkem 25 % šestnáctiletých, z nich bylo 8 % silných kuřáků (vykouřilo denně 11 a více cigaret).

vytisknout   e-mailem   Facebook   síť X

Fotogalerie

Připojené dokumenty

Související zprávy

Fotogalerie [F] fotogalerie