Úřad vlády nově přechází na doménu vlada.gov.cz. Více informací

Aktuality

10. 10. 2011 11:23

Dotační program Podpora implementace Evropské charty regionálních či menšinových jazyků na rok 2012

Rada vlády pro národnostní menšiny ve spolupráci s Úřadem vlády ČR vyhlašuje dotační řízení na rok 2012
k dotačnímu programu Podpora implementace Evropské charty regionálních či menšinových jazyků


Upozornění pro příjemce dotace za rok 2011

Vzhledem k tomu, že byla schválena nová směrnice vedoucího Úřadu vlády č. 19/2011 o poskytování dotací k financování programů v oblasti lidských práv, která nabyla účinnosti dne 1. října 2011, postupuje se v případě provádění změn v rozpočtu projektu po tomto datu, v souladu se zmíněnou směrnicí. V praxi to znamená dle čl. 12 bodu 5 směrnice č. 19/2011, že je možno překračovat jednotlivé položky rozpočtu do 20 % při současné úspoře jiných položek ve stejném rozsahu. Z toho vyplývá, že již nemusíte žádat o změnu rozpočtu, neboť pravidla pro jeho změnu obsahuje výše uvedené ustanovení. Změny rozpočtu projektu tedy již nepodléhají schvalovacímu procesu. Celé znění směrnice naleznete na této stránce v „připojených dokumentech“.

Pozor!

Příjemce dotace je povinen předložit pracovišti SLP do 30. června 2012 výroční zprávu nebo její ekvivalent o svých aktivitách za období, na které mu byla dotace poskytnuta (jeden výtisk). Výroční zpráva musí obsahovat celkový přehled hospodaření organizace.


Vymezení programu:
Program Podpora implementace Evropské charty regionálních či menšinových jazyků pro rok 2012 je určen na výdaje spojené s realizací programů a aktivit pro subjekty zabývající podporovou regionálních či menšinových jazyků.

1. V rámci programu lze podpořit následující tématické okruhy činností v souvislosti s polštinou,
těšínským nářečím jako její regionální variantou, slovenštinou, němčinou a romštinou:

A) Vzdělávací aktivity na všech vzdělávacích stupních nad rámec standardního vyučování, které se zaměřují na výuku menšinového jazyka nebo v něm probíhají. Cílovou skupinou těchto aktivit mohou být jak osoby s menšinovým jazykem jako jazykem mateřským, tak osoby s češtinou jako mateřským jazykem. Aktivity mohou být zaměřené i na vzdělávání pedagogů s cílem podpory menšinových jazyků zejména v prostředí osob s češtinou jako jazykem mateřským. Zvláštní zřetel bude brán na aktivity podporující úctu, porozumění a toleranci mezi různými jazykovými skupinami.

B) Kvantitativní a kvalitativní analýzy zaměřené na výzkum užívání menšinových jazyků, indikaci oblastí jejich podpory a návrhy forem této podpory.

C) Podpora užívání tradičních a správných forem místních názvů v menšinových jazycích. Zvláštní zřetel bude brán na výrobu, instalaci a údržbu tabulí s názvy obcí, jejich částí, ulic a jiných veřejných prostranství a označení budov státních orgánů a územních samosprávných celků.

2. Budou podporovány pouze projekty, které odpovídají výše uvedeným tématickým okruhům činností a které jsou v souladu s Evropskou chartou regionálních či menšinových jazyků


Vymezení žadatelů o dotaci:
O dotaci mohou žádat:
- obce,
- občanské sdružení podle zákona č. 83/1999 Sb., o sdružování občanů, ve znění pozdějších předpisů,
- školy a školská zařízení podle školského zákona č. 261/2004 Sb., ve znění pozdějších předpisů,
- vysoké školy podle zákona o vysokých školách č. 111/1998 Sb., ve znění pozdějších předpisů,
- právnická osoba podle zákona č. 3/2002 Sb., o svobodě náboženského vyznání a postavení církví a náboženských společností a o změně některých zákonů (zákon o církvích a náboženských společnostech), ve znění pozdějších předpisů,
- obecně prospěšná společnost podle zákona č. 248/1995 Sb., o obecně prospěšných společnostech a o změně a doplnění některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů.

Výše dotace a výše spoluúčasti:
Maximální výše dotace určená na projekt není stanovena. Výše dotace včetně dalších finančních prostředků ze státního rozpočtu může činit maximálně 70% z celkového rozpočtu projektu. V výjimečných případech může být dotace navýšena na 100%, v případě, že o to žadatel požádá a jeho požadavek bude následně odsouhlasen.

Podmínky dotačního řízení:
Žádost o dotaci se podává pouze na rok 2012 a musí být předložena na předepsaném formuláři platném pro daný rok. Žadatel o dotaci musí splňovat všechny příslušné podmínky uvedené ve Směrnici č. 19/2011 vedoucího Úřadu vlády ČR o poskytování neinvestičních dotací k financování programů v oblasti lidských práv, včetně její přílohy č. 3 obsahující Zvláštní ustanovení týkající se programu Podpora implementace Evropské charty regionálních či menšinových jazyků. Předložené žádosti se žadatelům nevracejí.


Hodnocení žádostí o dotaci:
Předložené žádosti budou nejprve kontrolovány z hlediska formální správnosti a úplnosti všech náležitostí uvedených v podmínkách a následně budou hodnoceny Komisí po obsahové a finanční stránce.

Ukončení příjmu žádostí:
Žádost o dotaci, včetně všech povinných příloh, případně dalších dokladů k ní připojovaných, musí být předložena v listinné podobě (1x prvopis a 2x kopie) a současně v elektronické podobě na CD. Upozorňujeme, že CD musí obsahovat celou žádost s tabulkami, včetně všech příloh, které obsahuje listinná podoba.

Kompletní žádosti o dotaci je možné zasílat nejpozději do 31. října 2011 včetně (rozhoduje razítko odesílací pošty).


Obálka musí být zalepená a musí být viditelně označena v levé části nápisem:

ŽÁDOST – Jazyková charta pro rok 2012.


Žádosti zasílejte doporučeně na adresu:
Úřad vlády ČR
Sekce pro lidská práva
nábř. E. Beneše 4
118 01 Praha 1 – Malá strana

Podávání informací:
Informace o programu podává Mgr. Marian Dobiáš, telefon 224 002 341,
e-mail: dobias.marian@vlada.cz

POZOR! Komunikace pracoviště SLP s žadateli o dotaci probíhá v určitých fázích dotačního řízení zásadně elektronicky, proto jsou žadatelé povinni dbát na aktualizaci svých e-mailových adres.

vytisknout   e-mailem   Facebook   síť X