Evropská unie

16. 9. 2010

Co je Výbor pro Evropskou unii a jak funguje?

 

Výbor pro Evropskou unii (dále jen „V-EU“) byl zřízen na základě usnesení vlády č. 427/2003. Nahradil tak činnost Rady vlády pro evropskou integraci a Pracovního výboru pro integraci ČR do EU z roku 1994. Z důvodu měnících se potřeb nejprve ve vztahu k našemu vstupu do EU, následně úkolům plynoucím z našeho členství v EU a v neposlední řadě našeho předsednictví v EU se podoba a způsob fungování V-EU od doby jeho vzniku několikrát změnily.

Důvod vzniku V-EU

Zřízení V-EU bylo vedeno snahou o efektivní institucionální zajištění a koordinaci problematiky EU v ČR.

Struktura V-EU

Zasedání V-EU probíhá na úrovni vlády a na pracovní úrovni. Je upraveno Statutem a Jednacími řády V-EU na vládní a pracovní úrovni. Rozdělení V-EU na vládní a pracovní úroveň bylo vyvoláno potřebou našeho předsednictví. Do roku 2008 se V-EU scházel na úrovni náměstků ministrů. Na úrovni vlády se evropská problematika projednávala v rámci programu schůze vlády v části A , ve které se ministři pouze ústně informovali o EU agendě. Vzhledem k blížícímu se předsednictví ČR v EU nebylo možné v rámci běžné schůze vlády operativně řešit otázky EU. Bylo proto rozhodnuto přesunout toto projednávání na půdu V EU na úrovni vlády, jinými slovy vláda se nyní schází na zvláštních schůzích věnovaných jen otázkám vyplývajícím z koordinace evropských politik ČR vůči EU.

V čele V-EU na úrovni vlády stojí předseda vlády a 1. místopředsedou je ministr vlády pro evropské záležitosti. Členy vládního V-EU jsou členové vlády a vedoucí Úřadu vlády ČR.

V-EU na pracovní úrovni předsedá ministr vlády pro evropské záležitosti. Členy pracovního V-EU jsou náměstci ministrů a další přizvaní zástupci veřejné správy. Kromě těchto dvou formací V-EU se schází také pracovní orgány V-EU.

Jaká témata řeší V-EU?

V-EU se zabývá nejdůležitějšími otázkami ve vztahu k evropské politice ČR, schvaluje mandáty pro jednání v Evropské radě a většinovou volbou rozhoduje v případných sporech, které se nepodařilo vyřešit konsensuálně na úrovni resortních koordinačních skupin (dále jen „RKS“), ani na V-EU na pracovní úrovni. Vládní V-EU se schází pravidelně každý týden, zpravidla před jednáním vlády. Pracovní V-EU se schází každé úterý na ÚV ČR ve 14.00 hod.

V-EU na vládní úrovni se zejména:

  • podílí na formulování strategických zájmů ve vztahu k členství ČR v EU
  • podílí na definování postoje ČR k zásadním otázkám projednávaných v orgánech EU
  • schvaluje materiály předložené k projednání členy V-EU
  • schvaluje mandáty pro jednání v Evropské radě

V-EU na pracovní úrovni zejména:

  • připravuje na pracovní úrovni jednání V-EU a rozpracovává úkoly stanovené V-EU
  • na pracovní úrovni schvaluje instrukce pro jednání v COREPERu a mandáty pro jednání v Radě EU
  • na pracovní úrovni schvaluje rámcové pozice pro jednání pracovních orgánů Rady EU
  • na pracovní úrovni dohlíží na kontinuitu a soulad dílčích dokumentů, které stanovují postoj ČR k jednotlivým politikám EU a určují postup při jednáních v pracovních orgánech Rady EU

Zajímavost

Obecně se materiály určené pro jednání vlády řídí Jednacím řádem vlády, podle kterého se tyto materiály zasílají před projednáváním na vládě k vyjádřením ostatním úřadům (tzv. připomínkové řízení). U materiálů, které se týkají problematiky EU a patří do působnosti V-EU (např. mandáty), může být připomínkové řízení nahrazeno jejich projednáním ve V EU, pokud o předložení materiálu do připomínkového řízení nepožádá některý z členů V-EU. To mimo jiné znamená, že pokud takový materiál není zaslán do klasického připomínkového řízení, není ani zařazen v elektronické knihovně ÚV ČR eKLEP . Materiály k předsednictví ČR projednávané ve V-EU se ukládaly do speciální databáze, tzv. databáze agend předsednictví (DAP), po předsednictví ČR v EU transformovaná do „Centrální databáze“, která je přístupná pouze členům V-EU a jejím pracovním orgánům.

Co je …

COREPER = Výbor stálých zástupců, skládá se z velvyslanců členských států EU v Bruselu (velvyslanci a jejich zástupci), jednání probíhá každý týden a předjednává s předstihem agendu a jednotlivé návrhy zařazované na program jednání Rady EU. Radě zasedající na úrovni ministrů jsou předkládány jen zásadní otázky, které se nepodařilo vyřešit na této úrovni.

Instrukce = Je připravována pro jednání pracovních skupin Rady (pracovní úroveň, jíž se zúčastňují experti z jednotlivých členských států). Vysvětluje hlavní body navrhované agendy, shrnuje předchozí vývoj v dané problematice, pozici ČR k navrhované úpravě a stanovuje návrh dalšího postupu i negociační strategii. Pro zástupce ČR v pracovních orgánech Rady stanovuje závazný postup pro projednávání, respektive stanovuje mantinely pro možné ústupky pro dosažení konsenzu mezi delegacemi členských států.

Mandát = Obdobně jako v prvém případě je připravován pro jednání Rady na úrovni ministrů, obsahuje výčet všech bodů agendy zasedání předkládané předsednictvím na konkrétní jednání Rady a přehled jednotlivých návrhů s vysvětlením, zda je návrh předkládán pro informaci či k rozhodnutí. V druhém případě obsahuje mandát vysvětlení, zda se podařilo u konkrétního návrhu vyřešit všechna sporná ustanovení, či jsou ministrům členských států předkládána některé nevyřešené otázky k rozhodnutí. Mandáty jsou důležité pro koordinaci stanovisek jednotlivých ministerstev do jednotné pozice ČR, pokud se jedná o problematiku horizontálního charakteru, tj. která přesahuje kompetence jednotlivých ministerstev.

Pozice = definuje postoj ČR ke konkrétnímu návrhu projednávaném v unijních orgánech, představuje závazný postup pro konzistentní postoj a vyjednávací taktiku zástupců ČR od úrovně pracovních skupin, kterých se účastní odborníci na problematiku z příslušných ministerstev, přes Výbor stálých zástupců až po úroveň ministrů, kteří schvalují návrh na úrovni Rady.

RKS = resortní koordinační skupiny. Jsou v nich zastoupeny všechny resorty nebo jiné orgány, do jejichž působnosti zcela nebo převážně spadá či se jich týká projednávaná problematika, a také centrální koordinátor. V rámci RKS jsou projednávány zejména rámcové pozice k agendám a instrukce pro jednání v pracovních orgánech Rady EU.

e-mailemFacebook   twitter

Související zprávy