Tiskové zprávy

21. 10. 2022

Česká republika vstoupila do druhého poločasu předsednictví v Radě Evropské unie

Praha, 21. října 2022 – Energetika a další otázky spojené s ruskou invazí na Ukrajinu. Tato témata zásadně určovala agendu českého předsednictví v jeho první polovině. Zabývali se jimi jak ministři na ministerských zasedáních v Bruselu, Lucemburku i Praze, tak také čelní představitelé evropských států na Pražském summitu. Zahájena byla i přístupová jednání mezi EU a Albánií a Severní Makedonií, a došlo také ke schválení přístupu Chorvatska do eurozóny.

celý text zprávy

12. 10. 2022

Vláda dala zelenou přípravě podkladů pro získání půjčky z fondu unijního plánu obnovy, ČR by si od Evropské komise mohla půjčit až 350 mld. Kč

Ministři se na dnešním zasedání vlády shodli na zahájení příprav a posouzení možností využití finančních prostředků z fondu RRF, který je hlavním pilířem evropského plánu obnovy Next Generation EU. Půjčka by mohla zmírnit hospodářský a sociální dopad pandemie koronaviru, oživit ekonomiku a v neposlední řadě pomoci zásadně urychlit modernizaci energetiky.

celý text zprávy

13. 4. 2022

Vláda schválila aktualizaci Zprávy o naplňování úkolů spojených s předsednictvím ČR v Radě EU

Vláda ve středu 13. dubna 2022 schválila aktualizaci Zprávy o naplňování úkolů spojených s předsednictvím ČR v Radě EU. Dokument souhrnně popisuje dosavadní přípravu předsednictví z hlediska obsahového, komunikačního, logistického i bezpečnostního.

celý text zprávy

22. 2. 2022

Rada pro obecné záležitosti k bezpečnostní situaci ve východní Evropě, k přípravě Evropské rady či k posílení odolnosti

V úterý 22. února 2022 proběhlo v Bruselu zasedání Rady pro obecné záležitosti (GAC). Na programu byla příprava zasedání březnové Evropské rady, výměna názorů ke Konferenci o budoucnosti Evropy, a dále také politická rozprava k posílení připravenosti a odolnosti vůči budoucím krizím. Proběhlo také slyšení ohledně stavu právního státu v Polsku a diskuze k bezpečnosti novinářů.

celý text zprávy

25. 1. 2022

Rada pro obecné záležitosti k posílení demokracie, Konferenci o budoucnosti Evropy i covidu-19

V úterý 25. ledna 2022 proběhlo v Bruselu zasedání Rady pro obecné záležitosti (GAC). Na programu byla prezentace priorit francouzského předsednictví či debata k legislativnímu balíčku k posílení demokracie a integrity voleb. Proběhla výměna názorů ohledně Konference o budoucnosti Evropy a pokračovala koordinace v boji proti pandemii covidu-19. Ministři rovněž diskutovali o vztazích mezi EU a UK. Českou delegaci vedl ministr pro evropské záležitosti Mikuláš Bek.

celý text zprávy

10. 1. 2022

Vláda mapuje aktuální stav příprav českého předsednictví Radě EU

Vláda je v souladu se svým programovým prohlášením odhodlána uskutečnit na profesionální úrovni české předsednictví Radě EU, které začíná 1. července letošního roku.

celý text zprávy