Aktuálně

26. 11. 2013 16:34

Česko-čínská spolupráce má velký potenciál

Premiér Jiří Rusnok se během summitu 26. listopadu 2013 v Bukurešti setkal s předsedou vlády Čínské lidové republiky Li Kche-čchiangem.
Premiér Jiří Rusnok se během summitu 26. listopadu 2013 v Bukurešti setkal s předsedou vlády Čínské lidové republiky Li Kche-čchiangem.
Premiér Jiří Rusnok se během summitu v Bukurešti zúčastnil bilaterálního jednání s předsedou vlády Čínské lidové republiky Li Kche-čchiangem.

Premiér se svým čínským protějškem hovořil o možnostech dalšího rozvoje vzájemných vztahů. Předseda vlády zopakoval zájem české strany, aby se v Praze příští rok konal summit Číny a zemí střední, východní a jihovýchodní Evropy. Paralelně by mělo být zorganizováno i podnikatelské fórum pro firmy ze zúčastněných států. „Také jsme požádali o to, aby se obnovila funkčnost společné mezivládní ekonomické komise, čínští partneři jsou k tomu připraveni a v podstatě nabízejí možnost i větších projektů, samozřejmě za účasti privátního sektoru,“ řekl premiér Jiří Rusnok.

Předseda vlády současně podpořil snahy o zvýšení turismu, včetně zřízení přímého leteckého spojení mezi oběma zeměmi. Premiér zároveň přislíbil zlepšení procesu vydávání víz čínským občanům. Dále informoval o možnosti, že by v České republice vznikla čínsko-česká obchodní a investiční zóna s výhodnými podmínkami pro spolupráci českých a čínských společností. „Já jsem nabídnul připravenost České republiky přichystat vhodné podmínky pro čínské investory, zejména jsem zmínil Moravskoslezský kraj a jeho spolupráci už teď navázanou s jednou významnou čínskou provincií,“ upřesnil předseda vlády.

Premiér dále vyzval k využití společných oslav nadcházejícího 65letého výročí navázání diplomatických styků mezi Československem a Čínskou lidovou republikou k posílení vzájemných vztahů.

Čína je pro Českou republiku čtvrtým nejvýznamnějším obchodním partnerem a druhým největším vývozcem. Čínské investice v České republice se soustředí hlavně do odvětví elektroniky, telekomunikací a potravinářství. České investice v Číně směřují především do oblasti automobilového průmyslu, strojírenství, finančních služeb a farmacie. Další potenciál existuje například v sektoru informačních, zelených či zdravotnických technologií.

vytisknout   e-mailem   Facebook   twitter

Fotogalerie

Související zprávy

Fotogalerie [F] fotogalerie