Aktuálně

18. 4. 2016 16:25

Vláda projednala rozšíření tzv. zelené nafty, pomoc při řešení migrační krize i účast vojáků na zahraničních misích

Tisková konference po jednání vlády, 18. dubna 2016.
Tisková konference po jednání vlády, 18. dubna 2016.
Kabinet Bohuslava Sobotky projednal v pondělí 18. dubna 2016 pomoc České republiky státům, které se potýkají s migrační vlnou a válečnými konflikty. Na pomoc Africe, Balkánu a Ukrajině bude přerozděleno téměř 16 milionů korun. Dále také rozhodl o pokračování působení českých vojáků v zahraničních misích. V příštích dvou letech se zapojí do operací v Afghánistánu, Bosně a Hercegovině, Mali a Blízkém východě. Kromě toho se vláda zabývala takzvanou zelenou naftou, která pomůže také zemědělcům podnikajícím v živočišné výrobě.

Zelená nafta

Koaliční kabinet v pondělí odsouhlasil rozšíření takzvané zelené nafty i pro ty zemědělce, kteří se zabývají živočišnou výrobou. Od července 2016 by pro ně mohla být výše nároku na vrácení spotřební daně 4 380 korun na tisíc litrů nafty. Celkově tím zemědělci na spotřební dani ušetří ročně 385 milionů korun.

Jde o důležitý krok vládní koalice v podpoře zemědělců. Naše vláda nejdříve rozhodla v dubnu 2014 o zachování zelené nafty na stejné úrovni jako v roce 2013, nyní rozšiřujeme daňové zvýhodnění i pro zemědělce v živočišné výrobě,“ uvedl premiér Sobotka.

Pomoc státům postižených migrační krizí

Vláda dnes rozhodla o udělení dalších třech darů ve výši celkem 15,7 milionů korun, které pomohou uprchlíkům v Africe, na Balkáně a na Ukrajině. Dalších více jak sto milionů korun plánujeme brzy rozdělit mezi Jordánsko, Kurdistán a západní Balkán. Tyto prostředky budou rozděleny až po důkladné analýze aktuálních potřeb. Více informací na stránkách Ministerstva vnitra.

Česká republika dlouhodobě přispívá k řešení migrační krize. Součástí jsou finanční dary a vyslání desítek policistů. Na konci března kabinet schválil také poskytnutí materiální podpory Řecku a Makedonii. Obě země dostaly dohromady zhruba 20 milionů korun. V rámci společné dohody pak ČR přispívá také Turecku.

ČR nadále odmítá trvalé přerozdělování uprchlíků

Ministr vnitra Milan Chovanec dnes získal od vlády mandát na jednání Rady pro spravedlnost a vnitřní věci, která se uskuteční 21. dubna 2016 v Bruselu.

Vláda odmítla návrh Evropské komise, který do hry vrací zavedení trvalého mechanismu pro přerozdělování uprchlíků přicházejících do EU a který je pro českou vládu naprosto nepřijatelný. Rada členských států, včetně České republiky, takové nápady opakovaně odmítla, a považuji za kontraproduktivní, že Evropská komise znovu přichází s tímto mrtvým návrhem,“ uvedl premiér Sobotka.

Prioritami zůstává ochrana vnější hranice, zefektivnění návratové politiky a pomoc státům, které čelí největšímu tlaku.

Pokračování zahraničních misí

Čeští vojáci budou i v příštích dvou letech působit v zahraničních misích, včetně operací NATO, EU i OSN. ČR touto cestou plní své spojenecké závazky a pokračuje v boji proti terorismu. Podle dnešního rozhodnutí vlády je Česká republika připravena vyslat do vojenských operací 471 vojáků v roce 2017 a 451 vojáků v roce 2018.

Nadále budou vojáci pokračovat ve výcviku příslušníků bezpečnostních sil v Afghánistánu, podílet se budou na operacích v Kosovu a Bosně a Hercegovině a dále budou působit i ve výcvikové misi v Mali. Kromě toho se zúčastní operace EU ke zmírnění migračních toků ve Středozemí, zůstanou součástí protipirátské operace EU v oblasti Afrického rohu a budou dále působit na Blízkém východě. Vláda dnes také deklarovala, že ČR je připravena přispět i do nově zřízených mírových jednotek OSN. Více informací na stránkách Ministerstva obrany.

Dalšími body, které dnes kabinet projednal, byly například souhlas s přístupem Černé Hory k Severoatlantické alianci či navýšení kapacit mateřských a základních škol.

vytisknout   e-mailem   Facebook   síť X

Fotogalerie

Související zprávy

Fotogalerie [F] fotogalerie