27. 5. 2017 8:34

Rozhovor předsedy vlády Bohuslava Sobotky pro deník Právo

* Pane premiére, vládní krize po třech týdnech skončila. Docílil jste toho, čeho jste chtěl – ministr financí Andrej Babiš (ANO) ve vládě skončil. Podle průzkumů se však ČSSD nedá označit za vítěze. Naopak se vám preference dále propadly. 

Já to nedělal kvůli průzkumu veřejného mínění. Tohle byla bitva v zájmu politické kultury. Boj o to, abychom se udrželi mezi vyspělými zeměmi, kde platí určité limity a principy pro každého člena vlády, se podařilo vyhrát. Trvalo to o něco déle, bohužel jsem hrál proti dvěma lidem – proti Andreji Babišovi i proti prezidentovi republiky. Na začátku souboje oba koketovali s porušováním Ústavy, vykládali ji velmi podivným způsobem. Tvrdili, že demisí premiéra nekončí celá vláda, ale jen premiér. V okamžiku, kdy jsem navrhl odvolání Andreje Babiše z vlády, tak prezident velmi dlouho zdržoval. Jsem rád, že nakonec oba respektovali pravidla hry a Ústavu ČR. Jsem rád, že vláda už nebude zatěžovaná skandály a podnikatelskou minulostí ministra financí a místopředsedy vlády. 

* Hnutí ANO je pro ČSSD největší soupeř. Babišovi jste odvoláním z vlády vlastně dal velkou výhodu, bude mít více času na kampaň než vy. Počítáte s tím? 

Občanům jsem slíbil, že tahle vláda změní Českou republiku k lepšímu. Mým úkolem je dotáhnout to do konce, aby bilance na konci čtyř let byla pro lidi pozitivní. Tento týden jsem mluvil s předsedou našeho poslaneckého klubu a on mi potvrdil, že všechny vládní návrhy zákonů, které dostali na hlasování, se nám podařilo prosadit. Byť jsme některý zákon museli předložit opakovaně nebo hlasování opakovat. Velká část mého času bude věnována na to, abych prosadil minimální mzdu, vyšší platy pro učitele, dobrý státní rozpočet, který podpoří hospodářský růst a zaměstnanost. Nechci tomu říkat volební kampaň, ale je to součást komunikace. Zbylý čas se budu snažit být co nejvíce s lidmi. 

* Na rozdíl od jiných stran vaše kampaň zatím není příliš vidět. 

Naše kampaň bude postupně gradovat. Počítáme s tím, že vyvrcholí po prázdninách. Pro nás bude důležitá programová konference v polovině června, kde chceme schválit program. Hlavním motivem bude růst životní úrovně, mezd a platů. Musíme využít dobrých výsledků ekonomiky, abychom se posunuli k lepší životní úrovni. Chceme odpovědět na otázky, jak dál ve zdravotnictví, jak zajistit kvalitní vzdělání a kvalitní služby pro lidi. 
Naše kampaň bude programově orientovaná. Hlavní linka debaty s občany bude postavena na sociálním programu, na tom, co jsme připraveni udělat pro zaměstnance, seniory a rodiny s dětmi, ale i na naší představě o svobodné demokratické společnosti. Chceme, aby Česká republika byla země s ambicemi zařadit se mezi nejvyspělejší státy v Evropě. Nechceme se nechat odsunout na Východ. Ale to souvisí s tím, že u nás udržíme liberální demokracii a zabráníme autoritářským tendencím. Nechceme, aby se Česká republika stala po volbách firmou Andreje Babiše. 

* Takže v kampani vytáhnete i téma Andrej Babiš? 

Hnutí ANO je náš hlavní soupeř a určitě budeme porovnávat programy. Vnímáme Andreje Babiše jako člověka, který představuje rizika pro Českou republiku. Těžko můžeme oddělit hnutí ANO a Andreje Babiše. Chceme otevřeně hovořit o tom, co si myslíme, že by pozitivní vývoj naší země mohlo ohrozit. Je to snaha, aby jeden člověk řídil republiku jako svoji firmu, riziko odpojení demokratických pojistek, pohrdání parlamentem a kontrolními mechanismy, soustředění příliš velké politické, ekonomické a mediální moci do rukou jednoho člověka… Tohle jsou také témata pro volební kampaň. 

* Preference ČSSD za ANO stále výrazně zaostávají. Budete na to nějak reagovat? 

Máme za sebou velký zápas o charakter vlády a soc. dem. Uvidíme, jak bude vypadat podpora politických stran poté, co se veřejné mínění usadí. Nejsem spokojen s pozicí, jakou soc. dem. v průzkumech má. Máme před sebou velký kus práce, ale věřím, že program, se kterým přijdeme, by mohl získat podporu. Největší skupina voličů jsou ti nerozhodnutí, o ně budeme bojovat. U soc. dem. mají lidé jistotu, přesně vědí, jaký program volí a jaké hodnoty hájí. Že je hájíme důsledně, se ukázalo i v průběhu minulých tří týdnů. 

* Prezidentské volby jsou těsně za těmi do Sněmovny. Nebyla by ČSSD čitelnější, kdyby si udělala jasno také ohledně prezidentského kandidáta? 

Vedeme uvnitř ČSSD intenzívní debatu. Přibývají soc. dem., kteří nemají v prezidentské volbě koho volit. Myslíme si, že spektrum kandidátů by mohl doplnit i nějaký kandidát, který by oslovoval voliče nalevo od středu. Nechceme stavět stranického kandidáta za každou cenu, ale chceme dát lidem, kteří v tuto chvíli nemají koho volit, nějakou možnost. Takových lidí je celá řada a po těch posledních výstupech pana prezidenta takových voličů dramaticky přibylo. 

* V rozhovoru pro iDnes.cz jste řekl, že by kandidátem mohl být předseda Senátu Milan Štěch nebo ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. 

V debatě, kterou vedeme, zaznívají od našich členů i sympatizantů jména Milana Štěcha i Lubomíra Zaorálka docela často. Průběžně o tom spolu mluvíme. Záleží na tom, zda někdo z potenciálních kandidátů bude mít ambici se do této bitvy pustit. 

* Slyšela jsem i vaše jméno. 

To jsou spekulace, které se míjejí s realitou. Mým cílem to není a nechystám se k něčemu takovému. Byl bych ale rád, kdyby se nějaký další prezidentský kandidát našel. 

* Z těch současných kandidátů – Zeman, Michal Horáček nebo Jiří Drahoš – si nevyberete? 

Osobně si z nich vybírám velmi těžko. Neříkám, že bych si nakonec nevybral, všichni nakonec budeme postaveni před volbu ve druhém kole, kde se budeme muset rozhodnout. Moje vize České republiky je vize země, kde nevládne mocenská dvojice Andrej Babiš a Miloš Zeman. V takové České republice by se dýchalo daleko volněji. 

* Kvůli zdržování kolem Babišova odvolání jste zvažoval podat na prezidenta Zemana kompetenční žalobu k ÚS. Někteří odborníci říkají, že je škoda, že jste ji nepodal, že by se alespoň udělalo jasno, v jakých mantinelech se má hlava státu a premiér pohybovat. 

Já jsem kompetenční žalobu nechal připravit, byl jsem připravený ji podat. Ale informace z minulého pátku, že prezident tento týden odvolá ministra financí a jmenuje nového, pro mě byla dostatečným argumentem, abych žalobu nepodával. Kdybych to udělal, tak bych se z pohledu snahy o jasnou interpretaci Ústavy zachoval správně, nicméně by to pravděpodobně o řadu týdnů protáhlo personální výměnu na ministerstvu financí. To by nebylo pro Českou republiku dobře. Čeká nás státní rozpočet, je tu řada úkolů, které jsem zadal novému ministrovi Pilnému. Pokud se v budoucnu budou podobné situace opakovat, možná to bude dobré vyjasnit v podobě kompetenční žaloby. 

* Nový ministr financí Ivan Pilný (ANO) hned na úvod prohlásil, že zabrání populistickému vichru a že bude lakomý. Jak to půjde dohromady s požadavky ministrů ČSSD, kteří žádají další miliardy pro své resorty? 

O rozpočtu nerozhoduje ministr financí. Schvaluje ho celá vláda. Ministr Pilný bude muset přesvědčit vládu, že rozpočet je ve prospěch České republiky. Návrh připravil ještě Andrej Babiš a trvám na tom, že je šitý horkou jehlou. Snažil se ještě rychle něco dát na stůl a zapomněl v řadě resortů na vážné problémy, které tam zůstaly. Netýká se to zdaleka jen ministerstev v naší gesci. Problémy jsou i u lidovců, u ministrů ANO. Bude potřeba, aby se rozpočtem vláda pečlivě zabývala. I pan Pilný musí respektovat usnesení vlády, platné zákony, na jejichž základě je potřeba některá opatření profinancovat. ČSSD uplynulých pět měsíců nepromarnila a prosadila ještě celou řadu opatření pro lidi, která začnou platit příští rok. Ať už je to vyšší valorizace penzí, nebo vyšší přídavky pro pracující rodiny s dětmi. Prosadili jsme vyšší nemocenskou pro lidi dlouhodobě nemocné i dlouhodobé ošetřovné. 

* Udrží se navržený schodek 50 miliard korun, když v resortech podle vás chybějí další miliardy? 

Schodek 50 miliard měnit nechceme. Vychází z toho, na čem jsme se před několika lety dohodli. Chceme schodek postupně snižovat a apelujeme na ministerstvo financí, aby hledalo vnitřní rezervy, aby se podívalo na vývoj ekonomiky a příjmy, které můžeme očekávat z daní. Ono totiž ministerstvo financí posledních několik let vždycky postupuje tak, že podcení příjmy a potom ten rozpočet dopadne lépe než v minulosti. Některé výdaje, které jsou rozpočtovány, se dlouhodobě nečerpají a pak to samozřejmě také má vliv na výrazně nižší schodek. Byl bych rád, kdyby se pan Pilný podíval na strukturu rozpočtu, abychom neplánovali výdaje, o kterých víme, že stejně nebudou realizovány. Není možné, aby chyběly peníze na kofinancování evropských fondů. Musíme evropské fondy vyčerpat rychle, máme na to omezené období. Příští rok chci, aby na investice byl dostatek finančních prostředků. To se týká i dopravní infrastruktury. Pokud letos zahájíme výstavbu řady nových silnic a dálnic, tak není možné, aby na ně chyběly peníze v rozpočtu 2018. 

* Je podle vás možné vsadit na to, že se ekonomika bude vyvíjet příští rok dobře? 

Česká ekonomika stabilně roste po celou dobu naší vlády, výhledy se zlepšují. Prognózy hovoří spíš o zlepšování ekonomických parametrů směrem k roku 2018. Česká ekonomika ve druhém čtvrtletí letošního roku zrychlila skoro ke třem procentům růstu HDP. Pokud i ta čísla za další období budou podobně pozitivní, tak je šance, že v roce 2018 vybereme na daních o něco víc. V některých resortech chybějí stovky miliónů korun, v těch velkých jsou to miliardy. Chybějí peníze na reformu regionálního školství, která je důležitá pro trh práce. Chybějí peníze na vysoké školy. Panu ministru Havlíčkovi (průmysl a obchod) chybějí peníze na spolufinancování evropských fondů, a pokud jde o paní Marksovou a ministerstvo práce, tak potřebujeme více peněz na sociální služby. Nemůžeme ale samozřejmě dopustit, aby ministerstva projektovala výdaje, na které stát nemá. Chci udělat vše, abychom schodek 50 miliard korun udrželi. 

* Jste tedy ochotni ke kompromisu? Je možné, že vaši ministři sleví ze svých požadavků? 

Máme před sebou čtyři měsíce jednání. To, co je na stole, je první výkop ve formě výdajových limitů. Vzhledem k tomu, že už jsme sestavili tři státní rozpočty, věřím, že sestavíme i čtvrtý. Pro pana ministra financí je důležité, aby se seznámil s programem vlády a neprezentoval názory, které jsou s programem vlády v rozporu. 

* Pilný před týdnem v Právu varoval, že jeho dospělé děti už nebudou brát žádný důchod. Co říkáte na to, že ministr vaší vlády vysílá lidem takové vzkazy? 

Myslím, že tohle by s panem Pilným měla řešit jeho politická strana, která ho do vlády vyslala, to znamená hnutí ANO. To by si mělo také vydiskutovat, jestli tohle jsou jeho oficiální názory, že důchodci nebudou dostávat důchod a budou muset do smrti pracovat, aby o ně bylo postaráno. Vláda se těmito názory řídit každopádně nebude. Pracujeme na tom, aby tu byl systém garantovaných penzí a vedle toho samozřejmě soukromé penzijní připojištění. Pracujeme na tom, aby valorizace penzí v příštím roce byla 500 korun v průměru na základě zákona, který se ČSSD podařilo prosadit. Některé názory pana Pilného jsou na můj vkus velmi pravicové. Je otázka, jestli je to oficiální postoj hnutí ANO, jestli se chystá posunout doprava. 

* Pilný také řekl, že je proti zvyšování minimální mzdy. To má ale vaše vláda přece v plánu. 

S tímhle názorem pan Pilný ve vládě narazí. My jsme se jako koalice dohodli na tom, že dostaneme výši minimální mzdy na alespoň 40 procent průměrného platu. ČSSD navrhne, aby se minimální mzda zvedla o 1200 korun od prvního ledna příštího roku na 12 200 korun. Není možné odmítat zvyšování minimální mzdy, pokud je to součást vládního programu. Tři roky jsme společně hlasovali, jak ČSSD, tak lidovci a ANO, pro každoroční růst minimální mzdy. Přispělo to k růstu mezd v celé ekonomice. Odbory v privátních firmách to oceňují, protože je to jeden z mála nástrojů, jak donutit soukromé firmy, aby zaměstnancům přidaly. 

* Jak teď bude vypadat jednání vlády bez Babiše? 

Běžnou agendu vlády budeme řešit ve formátu předseda vlády a místopředsedové vlády. Tam tu roli za Andreje Babiše bude mít pan ministr Brabec (ANO). Pokud jde o jednání v koalici, k věcem, které se řeší v parlamentu, nebo k některým zásadním rozhodnutím vlády, budu nadále svolávat koaliční radu, kde bude ANO reprezentovat předseda Babiš. 

* V sociální demokracii je spor mezi předsednictvem a jihočeskou organizací, které se nelíbí, že jste škrtli bývalého hejtmana Jiřího Zimolu z posledního místa kandidátky. Vyhrožují, že nebudou kandidovat. Nebylo to škrtnutí nefér, když za ním stál celý krajský výbor? 

Soc. dem. bude určitě kandidovat ve všech krajích. Odpovědnost za volební výsledek mám jako předseda já. Jestliže kritizuji skandály Andreje Babiše, jestliže paní ministryně školství Valachová odstoupila po tom, co se stalo na ministerstvu školství, tak přece nemohu zavírat oči před tím, jaké problémy přivlekl s sebou na kandidátku bývalý hejtman Zimola. Vytvořil prostředí, ve kterém úzká skupinka vyvolených v čele jihočeského zdravotnictví pobírala milióny korun ročně, což je v rozporu s hodnotami soc. dem. Jak mám vysvětlit sestře z nemocnice v Táboře, která má plat 22 až 24 tisíc korun, že jeden z manažerů jihočeských nemocnic pobírá sedm miliónů korun ročně? To nevysvětlíte ani řediteli motolské nemocnice. A jestliže si přitom Jiří Zimola od jednoho z těch lidí ještě objednal stavbu chaty? To už je úplně špatně. Za tohle ručit nechceme. Nikdo ho nevylučuje ze soc. dem., ale nechci, aby jeho problémy zatěžovaly kampaň. 

* On tvrdí, že nic nezákonného neudělal, nebyl obviněn. Prstem naopak ukazuje na Valachovou, jejíž kolegové obviněni byli, a ona bude přesto dvojka středočeské kandidátky. 

Paní Valachová vyvodila osobní odpovědnost za personální rozhodnutí. 

* To Zimola také. Odešel z funkce hejtmana. 

Jenže já bych rozlišoval mezi dvěma věcmi. Něco jiného je, když se váš spolupracovník bez vašeho vědomí dopustí trestné činnosti – ale nechci předjímat, jak to vyhodnotí státní zastupitelství –, a něco jiného je, když se s vaším vědomím vytvoří tajně systém, kdy tři až čtyři vyvolení lidé pobírají nehorázné částky a neodpovídá to tomu, co pro jihočeské nemocnice dělali. Něco jiného je, když se bez vašeho vědomí stane ve vašem okolí trestný čin a exces, a něco jiného je asistovat u vytvoření takového systému, a ještě do toho vplout tím, že si od jednoho z vyvolených necháte stavět chatu. To je problém. Divím se, že to sám Jiří Zimola necítí. 

Karolina Brožová, Právo, 27. května 2017, str. 1 a 7

vytisknout   e-mailem   Facebook   twitter