V médiích

10. 5. 2017 6:39

Rozhovor předsedy vlády Bohuslava Sobotky pro Hospodářské noviny

Před týdnem Bohuslav Sobotka (ČSSD) ohlásil, že kvůli tomu, aby Andrej Babiš z hnutí ANO skončil jako ministr financí, podá demisi celá vláda. Když mu to znemožnil prezident Miloš Zeman, šéf ČSSD otočil a prosazuje už jen Babišův odchod. Zeman s Babišem se tomu ale brání.

* HN: Miloš Zeman prohlásil, že nemůže odvolat Andreje Babiše, protože by to bylo v dané chvíli porušením koaliční smlouvy. Překvapilo vás to? 

Já jsem v pátek odeslal prezidentovi návrh na odvolání Andreje Babiše z vlády. Prezident je podle ústavy povinen odvolat ministra, jestliže mu to navrhne premiér. Takže podmínka podle ústavy byla splněna. Ústava neklade žádné dodatečné podmínky a klást si je nemůže ani prezident. Já stále čekám, že prezident bez zbytečného odkladu ministra financí odvolá. 

* HN: Ale okolnosti moc nenasvědčují tomu, že by se chystal bez zbytečného odkladu něco dělat. Vyzval vás, abyste ukončil koaliční spolupráci. 

Rozumí se, a je to tak interpretováno i v odborné literatuře, že bez zbytečného odkladu je několik pracovních dní. Plyne tady lhůta, kterou lze chápat jako bez zbytečného odkladu. Já znovu apeluji na prezidenta, aby skutečně dodržel ústavu. Pro nás je ústava základ. Funguje podle ní česká demokracie. Těžko budeme moct udržet fungující demokratický stát, pokud nejvyšší ústavní činitelé nebudou respektovat nejvyšší zákon státu. Učíme to už děti ve škole, že ústava je základ, který je třeba respektovat. Všichni, včetně premiéra, prezidenta i ministra financí, by k ústavě měli mít náležitou úctu. Zdá se mi ale, že ta úcta u prezidenta a ministra financí eroduje v okamžiku, kdy se ten problém přímo osobně dotýká Andreje Babiše coby člověka, který je navržen, aby byl odvolán z vlády. 

* HN: Před očima se vládní krize změnila v ústavní spor. Velmi vážný spor. Jak se v něm zachováte? 

Pokud vývoj v příštích dnech bude směřovat k tomu, že prezident nechce respektovat ústavu, určitě se poradím s ústavními právníky, jaký postup bych jako předseda vlády měl zvolit. Je nepřijatelné, abych toleroval jakékoliv porušování ústavy. Abych toleroval posouvání těžiště ústavní moci od parlamentního k prezidentskému systému. Jako premiér se odpovídám Poslanecké sněmovně, nikoliv prezidentovi a musím postupovat tak, abych respektoval ducha ústavy. Totéž chci od ostatních. Je důležité, aby se k tomu vyjádřili i představitelé dalších parlamentních stran, aby sdělili své stanovisko, a to i prezidentovi. 

* HN: Sbližování Zemana s Babišem je viditelné. Co je táhne k sobě? 

Zeman si v kampani hodně zakládal na tom, aby kandidoval mimo politické strany. Často sám sebe definoval jako nadstranického prezidenta. Zdá se, že v posledních měsících – a vyvrcholilo to v posledních dnech – se spojil pouze s jedním politickým hnutím. Nebo spíš s jednou politickou personou, a tou je Andrej Babiš. Vypadá to, že mezi nimi existuje nějaká dohoda, která může souviset také s tím, že hnutí ANO se zdráhá postavit kandidáta na prezidenta. Andrej Babiš možná Miloši Zemanovi nabízí určitý prostor a vedle toho bude chtít, aby jej po volbách pověřil sestavením vlády. 

* HN: Jsou si oni dva i lidsky v něčem podobní? 

Nechci se pouštět do psychologických diagnostik. Ale mohou směřovat k podobnému vidění světa. Když se podíváte na to, jaké označují vzory v cizině, je zřejmé, že v některých otázkách mají společný pohled na svět. Pokud jde o poměry u nás v České republice, byl bych rád, aby skutečně rozhodovali občané ve volbách, které nás čekají letos v říjnu, a nikoliv aby tu vznikaly mocenské dohody, které budou reprezentovat jen dílčí zájmy několika málo jednotlivců. Bez ohledu na to, jak budou chtít rozhodnout lidé. 

* HN: A co situace, kdy by Babiš byl premiérem a Zeman opět prezidentem? Bylo by to ohrožení demokracie? 

Miloš Zeman jde v posledních letech hodně nacionálně-konzervativním, autoritativním směrem. Že je Andrej Babiš autoritář, který chce z České republiky udělat svoji firmu, o tom nejsou pochybnosti. V posledních měsících se navíc vyjasnilo, že je k tomu připraven použít jakékoliv metody. Spojení dvou lidí, kteří oba představují autoritářské tendence, není z hlediska dalšího fungování české společnosti úplně dobrý signál. Není to ale nic fatálního. Čekají nás prezidentské volby a volby do Poslanecké sněmovny. ČSSD se bude snažit, abychom tímto kartelem nebyli uzavřeni, aby Česká republika nebyla těmito dvěma muži posouvána na východ. Způsob politické kultury, který nyní prezentují Miloš Zeman a Andrej Babiš, nás dostává úplně jinam. Pracoval jsem na tom, aby nás chápali i vlastní občané jako standardní, civilizovanou, západoevropskou zemi, která má šanci dostat se do jádra evropské integrace a která není spojována se skandály a problémy ukrajinského typu. 

* HN: Jak vnímáte iniciativu třetiny senátorů, kteří zvažují žalobu na prezidenta k Ústavnímu soudu? 

Je to samostatné rozhodnutí senátorů, Senát má ze strany ústavy tu pravomoc a je na nich, zda budou konat. Já jako předseda mám teoreticky možnost se také obrátit na Ústavní soud. To by byla jedna z těch otázek, které bych konzultoval s ústavními právníky. Ale ať už to je otázka Senátu, posléze sněmovny, nebo eventuálně mého podnětu vůči Ústavnímu soudu, doufám, že ničeho z toho nebude třeba. Nejjednodušší cesta by byla, kdyby Andrej Babiš rezignoval. V tu chvíli můžeme začít jednat o obsazení pozice ministra financí. Druhá varianta je, že prezident Andreje Babiše odvolá a vyčká na návrh nového ministra financí, na kterém se shodneme a který pro mě bude přijatelný. Takže nemusíme lámat ústavu, stačí, aby Andrej Babiš udělal vstřícný krok nebo Miloš Zeman dostál svým povinnostem. 

* HN: Opravdu věříte tomu, že se to stane? 

Ať se minulý týden odehrálo cokoliv, bylo by dobře, aby Česká republika zůstala standardní demokratickou zemí, kde nedochází k ústavním krizím v důsledku svévolného výkladu ústavy ze strany prezidenta. Jedné krizi už jsem předešel minulý týden, protože výklad, který předestřel Pražský hrad, byl skutečně originální. A naprosto v rozporu s ústavní praxí a duchem ústavy. Proto jsem navrhl odvolání ministra financí, což je v ústavě definováno velmi jednoznačně a přehledně. V minulosti interpretace tohoto kroku byla naprosto zřetelná. 

* HN: Je ale ještě možná spolupráce s hnutím ANO po tom všem? 

Když Andrej Babiš odejde, samozřejmě nebude jednoduché spolupracovat s hnutím ANO, protože to se v podstatě rovná Andreji Babišovi. 

* HN: Na to narážím. 

Není to standardní situace jako u lidovců nebo u ČSSD, což jsou strany, které mají i jiné lidi, než je předseda strany. U ANO to tak není, tam o všem rozhoduje pan Babiš. Je to naprosto centralizované politické hnutí. Nebude to jednoduché, nicméně do voleb zbývá pět měsíců, většinu agendy jsme už zvládli prosadit, zbývá připravit rozpočet a zajistit, aby pokračovalo čerpání evropských fondů, a doschválit několik zákonů, které leží v parlamentu. Země nutně nepotřebuje předčasné volby ani významnou rekonstrukci vlády, dá se to zvládnout. 

* HN: Jen nutná administrativa a tiché vládnutí. 

Ano, v zásadě administrativa a věci, které nepočkají. Největší úkol, který tu bude pro nového ministra financí, bude příprava rozpočtu na příští rok. Vláda ho musí předložit do konce září, byť pak nás zřejmě čeká takové to cvičení, že návrh rozpočtu spadne pod stůl a nová vláda nebo ještě tato vláda jej budou předkládat do nové sněmovny znovu. Je ale fakt, že když zjistíte, že váš koaliční partner lže a ovlivňuje média, aby psala proti jeho partnerům, důvěru ve vládě to neposílí. 

* HN: Právě. Prezident prohlásil, že pokud má skončit Babiš, ať skončí celá koalice. 

Mým cílem ale nebylo vypovědět koaliční smlouvu. Ani jedna z koaličních stran s tím nepřišla. Je zvláštní, že koaliční smlouvu povyšuje nad ústavu zrovna prezident, ale neargumentuje jí Andrej Babiš. Ani hnutí ANO, ani lidovci zatím nepožádali o vypovězení koaliční smlouvy. Jediný, kdo ji v tuto chvíli rozporuje, je prezident, jehož se ale netýká. Že by koaliční smlouva snad byla nadřazena ústavě, je naprosto nepřípadné. 

* HN: Minulý týden jste navrhl, že byste spolu s Babišem odešel z vlády i vy. Tato nabídka už neplatí? 

Jako vstřícný krok jsem uvnitř ČSSD navrhl, že netrvám na tom, abych byl předsedou vlády. To mohlo být pro koaliční partnery, hlavně pro hnutí ANO, rozumné řešení. Andrej Babiš ho ale odmítl, trval na tom, že ve vládě chce za každou cenu zůstat. Takové řešení odmítl i prezident s tím, že podle jeho názoru demisí premiéra končí jen předseda vlády, což je výklad, který mě překvapil. A je to výklad, který by znamenal, že ta demise by ztratila smysl. Takže je passé i varianta, že bych odstoupil já. 

* HN: Vy jste byl připraven skončit v politice úplně? 

Byl jsem připraven udělat vstřícný krok, aby koaliční vláda mohla dokončit svou práci, aby nemusely být předčasné volby a aby sociální demokracie mohla realizovat principiální politiku ve vztahu k problémům ministra financí. Byl jsem připraven ustoupit stranou. Zda jsem se chtěl stáhnout úplně z politiky, o tom teď nechci spekulovat, ale každopádně jsem nabídl svou pozici předsedy vlády. 

* HN: Abyste neskončil jako Mirek Topolánek v roce 2010. ODS se ho tehdy promptně před volbami zbavila a vyměnila jej za Petra Nečase. 

Pro ČSSD je teď důležité, aby dosáhla výměny na postu ministra financí. Jsem připravený sociální demokracii pomoct a nevnímám v tuto chvíli zevnitř strany volání po nějakých personálních změnách. 

* HN: Chování Miloše Zemana vás semklo? 

Výsledkem událostí je nepochybně sjednocená ČSSD. 

* HN: Co se nyní děje, připomíná rok 2013 a schůzky v Lánech. Jako by vás Zeman nabíjel snahou pokořit vás. 

To ani ne. Miloš Zeman má ale talent vstoupit do některých událostí způsobem, který rozděluje českou společnost. V těchto zásadních situacích stojíme většinou na opačných stranách. Cítím povinnost prezentovat určité názory a principy, přestože se to možná prezidentovi nelíbí nebo se to nelíbí druhému nejbohatšímu podnikateli v zemi. Smutnou realitou navíc je, že není mnoho lidí, kteří by byli ochotní jít se svou kůži na trh. Spousta lidí se bojí, má strach z prezidenta či z Andreje Babiše a raději mlčí. 

* HN: Vašemu tlaku na Babiše hodně pomohly tajné nahrávky, které se objevily na webu. Opravdu s nimi ČSSD nemá nic společného? Zdá se to jako zvláštní náhoda. 

Sociální demokracie nepoužívá tyto metody. Jsme strana, která se zaměřuje na to, aby prosazovala svůj program. Nezaměstnáváme bývalé policisty, nemáme soukromé bezpečnostní služby, nemůžeme jim jako Agrofert dávat zakázky. Nemáme PR agentury, jež bychom mohli platit jinak než z našeho stranického rozpočtu, nemůžeme jim dávat zakázky uvnitř koncernu. Je to trošku jako souboj Davida s Goliášem. Sociální demokracie je David a proti nám stojí Goliáš. 

* HN: Na druhou stranu ve chvíli, kdy chcete odvolat vicepremiéra kvůli problému, který existuje několik let, se zčistajasna objeví nahrávky. Opravdu to působí jako frontální útok. 

Jestli něco frontálně útočí na Andreje Babiše, je to jeho minulost a jeho vlastní kroky. Je to problém integrity Andreje Babiše a stále většího rozporu mezi tím, co říká a jak se chová. My v tom rozporu žijeme přes tři roky, kdy vidíme reálného Andreje Babiše a pak vidíme jeho tvář na sociálních sítích a vůči voličům. Jsou to dvě velmi rozdílné tváře. Pokud jde o to časování, pro mě byl klíčový 30. duben, dokdy se Poslanecká sněmovna usnesla, že má věci vysvětlit. Bylo to usnesení přijaté napříč stranami. 

* HN: Proč odmítáte variantu, aby po volbách vznikla koalice napříč stranami, která by zamezila nástupu Andreje Babiše k moci? 

Vláda, která nemá programový základ, nemůže být pro zemi úspěšná. Nemůže být dlouhodobě stabilní. Představa, že nás bude držet pohromadě jen Andrej Babiš a nic jiného… Nejsem stoupencem této cesty. Když se ohlédnu zpět a odmyslím si Andreje Babiše, tak ta nynější vláda našla širokou shodu a bylo to během celého období vidět. Nerozpadli jsme se, nerozhádali jsme se. 

* HN: Co se ale děje teď, vydá za několik krizí. 

Andrej Babiš nemůže být členem této vlády a podle mě nemůže být členem ani té příští. O tom budou ale rozhodovat voliči. Vracím se zpátky k politické kultuře, hrozně mě to štve, protože po těch třech letech, kdy jsem měl dojem, že jsme se vydali dobrým směrem, se opět brodíme v nějakých sračkách nebo bahně. 

Luboš Kreč, Hospodářské noviny, 10. května 2017, str. 12 a 13
 

vytisknout   e-mailem   Facebook   twitter