17. 7. 2017 11:08

Pardubický deník: Má mít obec právo zakázat lidem posedávat na ulici?

Rubrika: Názory

Ano: ERIKA SEDLÁČKOVÁ

Obce musí mít nástroj, jak udržet veřejný pořádek

Chodník je podle zákona určen pouze pro chodce. Ve městě Litvínově problém se sezením lidí na chodníku nemáme a já si nejsem vědoma, že by obdobný problém řešila jiná města. Proto nevidím sebemenší důvod, proč legislativně upravovat zákaz sezení na chodníku.
Jiná situace je na druhou stranu se sezením na stavebních částech a zařízeních, které k takovému účelu nejsou určené.
Patří mezi ně například palisády, zídky a zábrany, odpadkové koše a podobně.
V takových případech se domnívám, že by obce v České republice měly mít možnost ve svých obecně závazných vyhláškách zákaz sezení zakotvit.
Obce tak mohou reagovat na místní podmínky a předcházet jevům, které narušují veřejný pořádek, vzhled města a veřejnou zeleň.
Autorka je 1. místostarostka Litvínova za KSČM.

Ne: JAN CHVOJKA

Města nebudou přívětivější

Jakkoliv chápu důvody vedoucí některé severočeské obce k prosazení této vyhlášky, nemůžu se s ní ztotožnit. Jako právníkovi se mi podobný příkaz zdá být na hraně ústavnosti a jako občan si myslím, že pokud by platil všude, naše města by přívětivější nedělal. Dodržování veřejného pořádku nevyřešíme tím, že nakážeme lidem, kde sedět mohou, a kde ne.
Představuji si nic netušícího turistu, který se se zmrzlinou opře o kraj kašny, puberťáky na zídkách či maminky s dětmi piknikující v parku a strážníka, který by vůči nim měl dle této vyhlášky ihned zakročit. Samozřejmě teď trochu přeháním, ale jak účelná ta vyhláška může asi být, když sami její navrhovatelé říkali, že bude hodně záležet na benevolenci strážníků, kdy a vůči komu vyhlášku aplikují.
Faktem je, že lidí, kterým základní pravidla slušného chování nic neříkají, spíše přibývá. Ale i právě proto jsme loni novelizovali přestupkový zákon, který obcím dává větší možnosti zasáhnout vůči těm, kteří třeba ruší noční klid či problematizují občanské soužití.
Autor je ministrem pro lidská práva za ČSSD.

O autorovi| PŘIPRAVILA LENKA KRÁLOVÁ regionální redakce

vytisknout   e-mailem   Facebook   twitter