Vladislav Klumpar

Ministr sociální a zdravotní správy od 27. 4. 1939 do 19. 1. 1942

* 9. 8. 1893 Praha - 27. 6. 1979 Montreal

Český právník, veřejný činitel a protektorátní ministr. Vzhledem k padesátiletému vymývání mozků se většině čtenářů při četbě slov "protektorátní ministr" vybaví pojem kolaborant - ačkoliv ve většině případů byl pravý opak pravdou. A tak tomu je i v případě V. Klumpara, blízkého spolupracovníka generála A. Eliáše.

Po absolvování gymnázia v Křemencově ulici v Praze nastoupil na právnickou fakultu, ale studium přerušila 1. světová válka. Po ní se vrátil na univerzitu a po jejím dokončení už jako advokátní koncipient působil zároveň ve funkci tajemníka Spolku čs. průmyslníků textilních (1919-22) a poté prvního tajemníka Ústředního svazu čs. průmyslníků (1922-26). Od 1. července 1927 byl ředitelem Ústřední sociální pojišťovny. Jeho aktivita byla mnohostranná - byl i místopředsedou Ústředí čs. právníků, členem Slovanského ústavu atd. Zároveň byl uznávanou vědeckou autoritou v oblasti sociálního pojištění.

Zejména z posledně uvedeného důvodu byl v dubnu 1939 vybrán jako ministr sociální a zdravotní správy do Eliášovy protektorátní vlády. Plně se podílel na premiérově zdržovací taktice, ale i jeho tajné odbojové činnosti. Už 17. listopadu 1939 si ho povolal v souvislosti s demonstracemi při Opletalově pohřbu K. H. Frank, aby mu sdělil, že v případě stávek přistoupí nacisté k bombardování továren i obytných čtvrtí a k masovým represáliím. Po nástupu Heydricha a zatčení Eliáše v září 1941 Klumpar protestoval u okupačních úřadů a požadoval demisi vlády. Tím jeho "kariéra" skončila a do nové vlády nebyl jmenován.

Přesto byl po roce 1948 perzekvován. Na počátku 70. let emigroval do Kanady, ale zde po několika letech zemřel. Po zbytek života se zasazoval o objektivní zhodnocení postavy generála Eliáše - včetně jeho nesporně doložené odbojové činnosti.

Zdroj: KDO BYL KDO v našich dějinách ve 20. století

vytisknout   e-mailem   Facebook   twitter