Aktuálně

21. 9. 2008 11:05

Vojáci z Afghánistánu dostali od premiéra medaile za hrdinství

Pět medailí Karla Kramáře za hrdinství dnes dostali v Ostravě od předsedy vlády účastníci mise v Afghánistánu. Dva čeští vojáci, kteří v misi zahynuli, získali ocenění in memoriam.

Pět medailí Karla Kramáře za hrdinství dnes dostali v Ostravě od předsedy vlády účastníci mise v Afghánistánu. Dva čeští vojáci, kteří v misi zahynuli, získali ocenění in memoriam.

„Skuteční hrdinové nejsou okázalí. Jsou to velice skromní muži a ženy, kteří jsou připraveni učinit ve správnou chvíli správnou věc. Pokládám si za čest, že jsem měl možnost je vícekrát poznat v místě jejich působení. A je mi velkou ctí vyznamenat pět bojovníků z Afghánistánu medailí Karla Kramáře za hrdinství,“ řekl v Ostravě na Dnech NATO premiér Mirek Topolánek.

Vyznamenání dostali z rukou předsedy vlády praporčík Miroslav Lidimský, zraněný v operaci SOG (operace speciálních jednotek) a nadporučík Robert Chudý, těžce zraněný při výbuchu nástražné miny v misi PRT Lógar. Vyznamenán byl dále praporčík Jiří Schams, těžce raněný v operaci SOG, který je v kómatu. Medaili převzala jeho matka Jiřina Schamsová.

Ocenění in memoriam dostal poručík Milan Štěrba, zabitý při sebevražedném útoku v operaci SOG, medaili převzala paní Soňa Štěrbová, a praporčík Radim Vaculík, zabitý při výbuchu nastražené miny v misi PRT Lógar, ocenění převzala paní Milena Vaculíkové.

Po minutě ticha premiér dodal: „Na závěr už chci říci jen jedno slovo. Jedno slovo adresované hrdinům a jejich rodinám: Děkujeme.“ Kromě medailí Karle Kramáře premiér předal pamětní mince členům prvního kontingentu PRT Lógar

Medaile Karla Kramáře – poděkování premiéra za zásluhy

Pamětní medaile udělovaná předsedou vlády není ani vyznamenáním ani věcným ceněním, ale je symbolem, který byl pojmenován po prvním československém předsedovi vlády Karlu Kramářovi. Medaili předává předseda vlády v upomínku těm, kterým se premiér jako politik rozhodl poděkovat za prokazatelné zásluhy o obnovu demokracie, práv a svobod člověka. Její předávání je v souladu s ústavními principy České republiky.

vytisknout   e-mailem   Facebook   twitter

Fotogalerie

Fotogalerie [F] fotogalerie