Z médií

Dokumenty 1 až 10 z 80

31. 5. 2023

MFD: Děravý zákon o lobbování

Soustavné prosazování zájmů různých skupin u politiků a úředníků neboli lobbing by mělo dostat právní mantinely. Návrh zákona o lobbování z dílny ministerstva spravedlnosti míří na Legislativní radu vlády.

celý text zprávy

28. 5. 2023

TV Nova Napřímo: Chystá se další antibyrokratický balíček. Zrušíme potravinářské průkazy, plánuje ministr

V pořadu Napřímo v rámci Víkendové Snídaně vyzpovídala moderátorka Bára Divišová ministra pro legislativu Michala Šalomouna (za Piráty). Ten vládě chystá předložit druhý antibyrokratický balíček. Mimo jiné by měl zrušit potravinářské průkazy.

celý text zprávy

23. 5. 2023

Prima CNN: Vláda zkrátila lhůtu pro připomínkové řízení u konsolidačního balíčku

Návrhy na změnu 57 zákonů, které mají zachránit zadluženou státní kasu, se musí schválit do konce roku. Vláda proto zkrátila lhůtu, po kterou mohou úřady a instituce posílat připomínky. Mají na to jen 5 dní. Například Agrární komora nebo Svaz měst a obcí nešetří kritikou.

celý text zprávy

23. 5. 2023

Česká justice, ČTK - Šalomoun: Úřad dětského ombudsmana by měl mít 10 až 15 zaměstnanců

Praha. 23. května 2023 - Předloha ke zřízení dětského ombudsmana je podle ministra pro legislativu Michala Šalomouna (Piráti) před dokončením, vláda a následně Sněmovna by ji mohly dostat v září. Stále zůstává otázkou zejména financování, řekl dnes Šalomoun před poslanci z petičního výboru. Dětský ombudsman by měl působit v nynější Kanceláři veřejného ochránce práv. Výbor ministrovi doporučil, aby novelu předložil nejpozději na podzim. Jinak je podle poslanců možné, že by se s ní zákonodárci nestihli do konce volebního období vypořádat.

celý text zprávy

21. 5. 2023

Události ČT: Zákon o státním zastupitelství jde na vládu

Ministři budou ve středu projednávat zákon o státním zastupitelství. Spor je hlavně o způsob výběru nejvyššího žalobce. Ministerstvo spravedlnosti chce funkci otevřít i pro jiné právnické profese a nejvyššího státního zástupce jmenovat na sedm let. Vládní protikorupční i legislativní rada naproti tomu doporučují, aby bylo funkční období desetileté, a zároveň by chtěly, aby měl budoucí nejvyšší státní zástupce předchozí zkušenosti jako veřejný žalobce.

celý text zprávy

17. 5. 2023

Události ČT: Vláda chce upravit náhradní mateřství zákonem, opoziční novelu ale odmítla

Kabinet odmítl novelu poslankyň hnutí ANO, které chtěly zamezit obchodu s náhradními matkami a novorozenci. Téma to ale pro vládu je, řekl po jednání kabinetu ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS). Náhradní mateřství v Česku aktuálně není nijak upraveno.

celý text zprávy

9. 5. 2023

Události ČT: Žaloby kvůli platům v justici

Platová základna soudců, žalobců a dalších představitelů státu se odvíjí od předloňské průměrné hrubé mzdy. Konkrétně u soudců jde o trojnásobek této částky. Výdělky zmíněných skupin tak přímo závisejí na vývoji domácí ekonomiky. Kvůli covidu ovšem vláda už v roce 2020 odměny pro justiční činitele zmrazila.

celý text zprávy

27. 4. 2023

Události ČT: Méně papírování pro malé živnostníky. Stát chce zlepšit podmínky i pro výrobce domácích marmelád

Stát chystá úlevy od byrokratické zátěže pro menší živnostníky. Balíček obsahuje přes dvacet návrhů z oblasti zdravotnictví, justice nebo zemědělství. Zmírnit chce třeba i podmínky pro vaření marmelád nebo sirupů v domácím prostředí. Normy u nás patří k nejpřísnějším v Evropské unii.

celý text zprávy

27. 4. 2023

Advokátní deník: Vláda podpořila změny v Legislativní radě vlády

Legislativní radu vlády (LRV) rozšíří právníci prof. JUDr. Martin Kopecký, CSc., a prof. JUDr. Kristina Koldinská, Ph.D. Rozhodla o tom na svém zasedání 26. dubna 2023 vláda. Současně schválila odvolání prof. JUDr. Jiřího Jelínka, CSc., a JUDr. Petra Bezoušky, Ph.D., z rady. Podle předkladu by měly změny zajistit lepší rozložení odborného portfolia v LRV.

celý text zprávy

26. 4. 2023

ČTK: Protikorupční rada doporučuje desetileté funkční období pro šéfa žalobců

Praha. 26. dubna 2023 - Protikorupční rada vlády doporučuje, aby měl nejvyšší státní zástupce desetileté funkční období bez možnosti opakování. Shodla se na tom při projednávání novely zákona o státním zastupitelství. Navrhovaná norma zatím počítá se sedmiletým mandátem šéfa žalobců. Podle rady by měl uchazeč na tuto funkci zároveň mít alespoň šestiletou praxi jako státní zástupce.

celý text zprávy

Dokumenty 1 až 10 z 80