Aktuálně

20. 6. 2008

Premiér M. Topolánek na zahájení zasedání Evropské Rady

V Bruselu bylo včera ve večerních hodinách zahájeno jednání Evropské Rady. Zásadním tématem jednání politických špiček členských států EU je prudký vzrůst cen potravin a pohonných hmot na světových trzích. Členové Rady se budou rovněž zabývat důsledky irského referenda na ratifikační proces lisabonské smlouvy.

  Z programu včerejšího jednání Evropské Rady

Vzhledem k lavině pochybností o budoucím směřování ratifikačního procesu lisabonské smlouvy se budou členové Rady věnovat zhodnocení dopadů výsledků irského referenda. S důvody odmítnutí lisabonské smlouvy Radu seznámí taoiseach (irský předseda vlády) Brian Cowen. Stanovení společného postupu bude patřit k očekávaným výsledkům diskuse o tomto horkém tématu. Předseda Evropské Rady J. Janša potvrdil, že členové Rady vyslechli usnesení irského premiéra B. Cowena, který Radu seznámil s první analýzou důvodů "irského ne," kterou zpracovala irská vláda. Diskusi o ratifikaci lisabonské smlouvy označil jako "otevřenou, upřímnou a čestnou."

Evropská Rada se dále zabývala palčivým problémem, který představuje bezprecedentní růst cen potravin a pohonných hmot za několik posledních desítek let. ER se zaměřila na rozhodnutí o kratkodobých, střednědobých a dlouhodobých opatřeních pro státy Unie. Premiér Slovinské republiky J. Janša na včerejší tiskové konferenci uvedl, že se Rada zaměřila na analýzu následků růstu cen potravin a na jeho vliv na životy občanů států Evropské unie.

Dalším bodem jednání Evropské Rady byla diskuse o vstupu Slovenské republiky do eurozóny, které se zúčastnil předseda Evropské centrální banky Jean-Claude Trichet. Slovinský premiér a předseda Evropské Rady J. Janša včera ve večerních hodinách oznámil, že Slovenská republika splnila včechny povinnosti pro vstup do eurozóny, ke kterému dojde 1. ledna 2009. Slovensko se stane šestnáctou zemí eurozóny.

Očekává se rovněž zhodnocení situace na západním Balkáně.

Zasedání Evropské Rady se koná Slovinským předsednictvím, v jehož čele stojí předseda vlády Slovinské republiky Janez Janša, který se jednání účastní společně se slovinským ministrem zahraničních věcí Dimitrijem Rupelem a státním tajemníkem pro evropské záležitosti Janezem Lenarčičem Jednání jeaké přítomen předseda Evropského parlamentu Hans-Gert Pöttering..

e-mailemFacebook   twitter

Fotogalerie

Připojené dokumenty