Aktuálně

28. 2. 2008

Premiér Mirek Topolánek předal nové osobní vyznamenání bratrům Josefu a Ctiradu Mašínovým

Čestnou plaketu s medailí předsedy vlády osobně převzal Josef Mašín v rezidenci velvyslance ve Washingtonu i za bratra Ctirada.

 

Plaketa byla předána jako ocenění za to, že se bratři Mašínové spolu s Milanem Paumerem aktivně postavili na odpor proti komunistického režimu. Milanu Paumerovi předá premiér vyznamenání po svém návratu do vlasti. Ctirad Mašín se slavnostního předání nemohl zúčastnit. S udělením ocenění trojici mužů vyjádřil předseda Mirek Topolánek naději, že tento akt povede k celonárodní diskusi o třetím odboji a k usmíření. „Rozhodl jsem se ocenit bratry Mašíny, protože je potřeba ocenit třetí odboj," řekl premiér Mirek Topolánek a dodal: „Na bratrech Mašínech a jejich otci je vidět, že boj za svobodu a proti totalitě je vždy stejný. Vždy je to proti nějakému násilí“. „Bratři Mašínové bojovali se zbraní v ruce. Třetí odboj měl své oběti, vězněné, umučené i popravené,“ uvedl předseda vlády než předal ocenění Josefu Mašínovi.Plaketa předsedy vlády České republiky

Čestná plaketa není státním vyznamenáním, ale nově vzniklým osobním oceněním předsedy vlády. Uprostřed plakety je medaile s kamenem, na kterém je vyrytý český lev a medaile je osázená českými granáty. Vyznamenání bylo zatím uděleno ve středu (27.2.2008) vězněnému kubánskému disidentovi Oscaru Bissetovi odsouzenému k 25 letům vězení a také in memoriam Tomu Lantosovi při zahájení činnosti takzvaného Českého klubu (Czech Caucus) v Kongresu USA. Plaketu za nedávno zesnulého předsedu zahraničního výboru Sněmovny reprezentantů převzala vdova Annette Lantosová.

Český klub (Czech Caucus) tvoří členové obou komor Kongresu z obou hlavních politických stran. Jeho posláním má být především podpora českých zájmů při parlamentním rozhodování.

Josef Mašín v rozhovoru pro Českou televizi premiérův krok ocenil. "Boj proti komunismu byl vždy správný," uvedl J. Mašín. Na adresu negativní reakce části české veřejnosti reagoval poukázáním na nebezpečí, která s sebou nese neznalost historie. V této souvislosti zdůraznil důležitost nedávného otevření Ústavu pro studium totalitních režimů. "Veřejnost musí být seznámena s tím, co se v éře komunismu skutečně dělo," upozornil Josef Mašín.

e-mailemFacebook   twitter

Fotogalerie