Archiv zpráv minulých vlád

Stránka byla přesunuta do archivu

4. 12. 2015 9:04

O uprchlické krizi a právu ministr debatoval na Masarykově univerzitě v Brně

Ministr pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu Jiří Dienstbier pokračoval ve čtvrtek 3. 12. v sérii debat na akademické půdě. Tentokrát se zúčastnil diskuse na brněnské Masarykově univerzitě (MU).

Kromě ministra s veřejností debatovali v aule Právnické fakulty brněnské Masarykovy univerzitě její rektor doc. Mikuláš Bek, odbornice na mezinárodní právo veřejné Kateřina Uhlířová, Pavel Pořízek, vedoucí Kanceláře ochránce lidských práv, a také filozof prof. Václav Bělohradský. S ním Jiří Dienstbier již dříve absolvoval debaty na Ostravské univerzitě, Slezské univerzitě v Opavě a Univerzitě Palackého v Olomouci.

Veřejnost a studenti Masarykovy univerzity debatovali v Brně s min. Dienstbierem o uprchlické krizi a právu

Ministr Dienstbier řekl, že ČR spíše než migrační krizi čelí jakémusi postupnému „hnědnutí“ společnosti. Strach z muslimských migrantů ve společnosti je důsledkem nekvalitní debaty a špatné informovanosti. 
V ČR podle něj žije přes 400 000 cizinců, z toho 2 500 Syřanů, kteří jsou plně a úspěšně integrováni a není důvod k jakékoliv panice.

„Tady se debatuje jen o jakémsi možném nebezpečí, mnohem méně se zdůrazňuje ten lidský rozměr,“ zdůraznil na debatě ministr. Uvedl, že je pro nás zásadní, aby evropská integrace fungovala. Jediné řešení je podle ministra přijmout celoevropská pravidla. Jako důležitou v této souvislosti zmínil ochranu vnějších Schengenských hranic, ale také zřizování funkčních registračních center, zavedení pravidel pro návratovou politiku či úspěšná integrační pravidla.

Další z hostů debaty, profesor Václav Bělohradský si položil otázku, jestli není etickou povinností „Západu“ bojovat za dnes rozvrácené státy Blízkého východu. Podle něho stojíme před epochálním rozhodnutím. Míní, že rezignace na obnovu Sýrie a Libye povede k desetiletím nepokojů v této oblasti, než vzniknou státy nové. 

vytisknout   e-mailem   Facebook   twitter