Archiv zpráv minulých vlád

Stránka byla přesunuta do archivu

29. 2. 2016 12:08

ČT 24: Dienstbier: Vitásková nespadá pod služební zákon, může zůstat v čele ERÚ

Služební zákon se na předsedkyni Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alenu Vitáskovou nevztahuje. Shodla se na tom jednomyslně Legislativní rada vlády. Její stanovisko si vyžádal kabinet. Pokud se s ním ztotožní, Vitásková podle šéfa rady Jiřího Dienstbiera (ČSSD) nebude muset k 1. březnu funkci opustit. Jinak by musela složit slib, což není možné, protože byla nepravomocně odsouzena za zneužití pravomoci.

Rada měla za úkol posoudit rozdílné postoje ministerstva vnitra a ministerstva průmyslu a obchodu k pozici předsedy a místopředsedy ERÚ a doporučit vládě další postup. Podle vnitra patří Vitásková pod služební zákon a do 1. března by měla složit služební slib. V takovém případě by pak ale ve funkci skončila kvůli tomu, že čelí obžalobě ze zneužití pravomoci a v pondělí byla nepravomocně odsouzena. Podle ministerstva průmyslu a obchodu ale postavení Vitáskové určuje energetický zákon a její mandát skončí v červenci příštího roku.

Podle redaktorky MF Dnes Zuzany Kubátové znamená rozhodnutí Legislativní rady vlády částečné vítězství Vitáskové. „Záleží na tom, jak se k tomuto doporučení nebo závěru Legislativní rady vlády postaví celá vláda, která rozhodla o tom, že Alena Vitásková bude začleněna pod dikci služebního zákona. To stanovisko ještě její právní situaci nemění, to musí změnit až verdikt vlády,“ konstatuje Kubátová.

Spory vyvolal nový organizační model ERÚ, v jehož čele má od srpna 2017 stát rada místo předsedy. Kvůli sněmovním úpravám účinnosti jednotlivých ustanovení ale není jasné, zda předseda a místopředseda ERÚ jsou do konce července příštího roku osobami ve služebním poměru, či nikoli. Zákon o státní službě ze své působnosti pro uvedené období vyjímá členy Rady ERÚ, která ještě neexistuje, a naopak výslovně nevyjímá předsedu a místopředsedu ERÚ.

...

Celý článek na: http://www.ceskatelevize.cz/ct24/ekonomika/1706518-dienstbier-vitaskova-nespada-pod-sluzebni-zakon-muze-zustat-v-cele-eru

ČT 24: Dienstbier: Vitásková nespadá pod služební zákon, může zůstat v čele ERÚ

vytisknout   e-mailem   Facebook   twitter