25. 11. 2014 16:10

Vicepremiér Bělobrádek podepsal v Izraeli dohodu o spolupráci ve výzkumu

Vicepremiér Bělobrádek podepsal v Izraeli dohodu o spolupráci ve výzkumu
Vicepremiér Bělobrádek podepsal v Izraeli dohodu o spolupráci ve výzkumu
Místopředseda vlády pro vědu, výzkum a inovace Pavel Bělobrádek a izraelský ministr pro vědu, technologie a vesmír Yaakov Peri podepsali 25. listopadu 2014 v Jeruzalému deklaraci o spolupráci ČR a Izraele ve výzkumu a vývoji.

„Obě strany se dohodly na společných výzkumných programech se zapojením univerzit, výzkumných center a firem pro léta 2016 – 2018 v oblasti základního a aplikovaného výzkumu,“ uvedl vicepremiér Bělobrádek. Společné výzkumné projekty by se měly týkat především IT, strojírenství, sektoru automotive, biotechnologií a nanotechnologií; tyto oblasti jsou pro ČR prioritou.
„Vzájemnou spolupráci vidíme například ve využívání nových vědeckých center, která byla na území ČR vybudována převážně z finančních prostředků EU. Dále chceme posílit výměnné pobyty studentů, doktorandů, výzkumných pracovníků a manažerů výzkumných institucí. Naším cílem je také budování společných konsorcií, která by se účastnila komunitárních projektů jako Horizon 2020,“ vysvětlil Bělobrádek.
Každý rok se budou konat pravidelná setkání, kde řídící výbor zhodnotí pokroky ve vzájemné spolupráci a připraví plán prací na následující rok.
Izrael patří v oblasti VaV ke světové špičce, a to nejen v oblasti základního výzkumu, ale především v převádění vědeckých výsledků do praxe. V rámci spolupráce s ČR je zde velký potenciál ve vývoji nových technologií s komerčním využitím. Spolupráce s Izraelem je také významnou příležitostí, jak internacionalizovat české vědecké prostředí. V současné době se česko-izraelská spolupráce rozvíjí zejména v oblasti základního výzkumu v rámci programu KONTAKT II, v aplikovaném a experimentálním vývoji pak v programu GESHER.

vytisknout   e-mailem   Facebook   twitter

Fotogalerie

Související zprávy

Fotogalerie [F] fotogalerie