Aktuálně

7. 4. 2018 17:28

Kramářovu vilu si první sobotu prohlédlo 567 návštěvníků

Předseda vlády Andrej Babiš při Dni otevřených dveří v Kramářově vile, 7. dubna 2018.
Předseda vlády Andrej Babiš při Dni otevřených dveří v Kramářově vile, 7. dubna 2018.
Úřad vlády České republiky zpřístupnil v sobotu 7. dubna 2018 poprvé v tomto roce Kramářovu vilu veřejnosti. Příležitost navštívit rezidenci českých premiérů si nenechalo ujít 567 zájemců. Dne otevřených dveří se zúčastnil také předseda vlády Andrej Babiš.

Součástí prohlídek, které se uskuteční každou sobotu až do října, jsou reprezentativní prostory, v nichž se odehrávají ty nejvýznamnější státní akce. Veřejnost si může prohlédnout například hudební salonek, jídelnu v byzantském stylu, pracovnu s krásným výhledem na Prahu a zdobený kulečníkový sál. Prohlídky jsou ukončeny na zahradě, kterou si přítomní návštěvníci procházejí individuálně.

V dopoledních hodinách navštívil Kramářovu vilu také premiér Andrej Babiš, který se zúčastnil komentované prohlídky objektu a následně diskutoval s návštěvníky rezidence. „Poloha vily je úžasná. Je tu asi nejkrásnější výhled na Prahu. Taky to heslo na balkóně mě fascinuje: Pravdou třeba proti všem. Karel Kramář je součástí naší historie, kterou je důležité si připomínat, hlavně v roce, kdy slavíme 100 let vzniku Československa,“ řekl premiér Babiš.

Kramářova vila spadá pod správu Úřadu vlády ČR od roku 1952. V devadesátých letech byla kompletně zrekonstruována a od roku 1998 slouží jako rezidence předsedy vlády České republiky. Vila tak pravidelně hostí významné světové státníky a je místem protokolárních přijetí předsedy vlády.

„Z podnětu předsedy vlády Andreje Babiše bude Kramářova vila, reprezentační prostor předsedy vlády, v roce 2018 otevřena od dubna do října každou sobotu. Zvýšený počet dnů otevřených dveří pro veřejnost oproti minulosti je dalším příspěvkem Úřadu vlády k jubilejnímu roku 100. výročí vzniku Československa,“ uvedl vedoucí Úřadu vlády ČR Radek Augustin.

K oslavám významných výročí letošního roku se Úřad vlády připojí také řadou dalších aktivit. Od tohoto víkendu je pravidelně až do října, vždy v pátek, sobotu a neděli, veřejnosti přístupná Benešova vila v Sezimově Ústí. Před Lichtenštejnským palácem je ve spolupráci s Ústavem pro studium totalitních režimů realizována výstava k Únoru 1948. Následovat budou výstavy k Pražskému jaru 1968, srpnové okupaci 1968 a mnichovské dohodě 1938. Úřad vlády bude také spolupořadatelem mezinárodních vědeckých konferencí na téma posledního roku první světové války nebo Pražského jara 1968.

vytisknout   e-mailem   Facebook   twitter

Fotogalerie

Související zprávy

Fotogalerie [F] fotogalerie