Aktuálně

3. 7. 2019 14:54

Premiér Babiš jednal s předsedou vlády Malty Muscatem

Premiér Babiš jednal s předsedou vlády Malty Muscatem, 3. července 2019.
Premiér Babiš jednal s předsedou vlády Malty Muscatem, 3. července 2019.
Předseda vlády České republiky Andrej Babiš se 3. července 2019 setkal s premiérem Maltské republiky Josephem Muscatem. Po včerejší dohodě lídrů na kandidátech na nejvyšší unijní posty se premiéři věnovali zejména tomuto tématu. Předsedové vlád zmínili i přípravu Víceletého finančního rámce EU na roky 2021–2027, migraci přes Středozemní moře a situaci v Libyi či dokončení vnitřního trhu.

Premiéři diskutovali o dohodě lídrů na kandidátech na nejvyšší posty EU, především předsedy Evropské komise. „My oba vnímáme, že je důležité, aby menší i střední země měly svoje slovo v EU a je důležité, že jsme našli ten kompromis. Doufáme, že Ursulu von der Leyen, která byla navržena na novou předsedkyni Evropské komise, potvrdí Evropský parlament,“ dodal Andrej Babiš.

Oba politici se věnovali také tématu dokončování vnitřního trhu, kde jsou podle premiéra Babiše velké rezervy z hlediska růstu všech členských zemí EU. Další prohlubování vnitřního trhu, zachování jeho integrity a aktivity k odstraňování stávajících překážek je naší dlouhodobou prioritou. Funkční digitální vnitřní trh bez překážek a nadbytečné byrokracie by podpořil růst, tvorbu pracovních míst, investice a inovace, čímž by přispěl ke globální konkurenceschopnosti EU.

Tématem jednání byly i možnosti posílení ekonomické spolupráce.  Malta zažívá silný hospodářský růst, v loňském roce se HDP země i díky reformnímu úsilí vlády zvýšil o 6,7 %. „Malta se zaměřuje na nové technologie, a vidím tady spoustu příležitostí pro šikovné české firmy – hlavně v moderních odvětvích, jako je IT a digitální ekonomika či civilní letectví. Chtěli bychom proto na Maltu vyslat v příštím roce podnikatelskou misi,“ uvedl český premiér.

Perspektivními položkami z hlediska českých vývozů na Maltu jsou výrobky s vysokou přidanou hodnotou, například dopravní prostředky a součástky dopravních prostředků. Tradičně mají šanci vývozci oceli, dekoračního skla a keramiky, nábytku. Obrat vzájemného obchodu dosáhl v roce 2018 úrovně 63,7 mil. EUR.

Zájem našich turistů o Maltu roste, loni strávilo dovolenou na ostrově 22 500 Čechů.

 

 

vytisknout   e-mailem   Facebook   twitter

Fotogalerie

Související zprávy

Fotogalerie [F] fotogalerie