Aktuálně

21. 3. 2014 17:23

Premiér Sobotka připojil na Evropské radě svůj podpis k Asociační dohodě mezi EU a Ukrajinou

Předseda vlády Bohuslav Sobotka podepsal 21. března 2014 Asociační dohodu mezi Evropskou unií a Ukrajinou.
Předseda vlády Bohuslav Sobotka podepsal 21. března 2014 Asociační dohodu mezi Evropskou unií a Ukrajinou.
Předseda vlády Bohuslav Sobotka se ve čtvrtek 20. a v pátek 21. března zúčastnil Evropské rady v Bruselu. Lídři členských zemí EU se během summitu věnovali především aktuální situaci na Ukrajině, dále ekonomickým tématům jako posílení růstu, konkurenceschopnosti a zaměstnanosti, energetické politice a plánům v oblasti ochrany klimatu.

Dominantním tématem jarního jednání Evropské rady byla aktuální situace na Ukrajině a nepřijatelný postup Ruska vůči této sousední zemi. V pátek ráno byla podepsána politická část Asociační dohody mezi Evropskou unií a Ukrajinou, pod kterou svůj podpis připojil také předseda vlády Bohuslav Sobotka. Politická část Asociační dohody bude v nejbližší době projednána Parlamentem ČR.

V rámci jednotné pozice Evropské unie schválili představitelé evropských zemí rozšíření seznamu osob, na které se vztahuje zákaz udělování víz a zmrazení aktiv, dále bylo odsouhlaseno zmrazení vztahů členských států s Ruskem na nejvyšší politické úrovni mimo diplomatických kontaktů a zrušení připravovaného summitu EU-RU v Soči.

O vážné situaci na Ukrajině spojené s možnou bezpečnostní krizí v Evropě bude v pondělí 24. března jednat také Bezpečnostní rada státu.

Součástí jednání představitelů evropských zemí byla také pro Českou republiku klíčová témata průmyslové konkurenceschopnosti, posílení ekonomického růstu a zaměstnanosti, a dále pak energetická politika a ochrana klimatu.

vytisknout   e-mailem   Facebook   twitter

Fotogalerie

Související zprávy

Fotogalerie [F] fotogalerie