Úřad vlády nově přechází na doménu vlada.gov.cz. Více informací

Významné osobnosti

3. 4. 2009 17:13

Setkání premiéra s Elijahu Ripsem

Proběhlo v úterý 21. 4. 2009 v 15,00 ve Strakově akademii.

Předseda vlády Mirek Topolánek se setkal krátce s Elijahuem Ripsem a ocenil jeho boj proti totalitě v tehdejším východním bloku, předal mu čestnou plaketu předsedy vlády. Premiér si velmi váží odvahy a odhodlání k protestu proti tehdejšímu režimu.

Eliahu RipsNa pozvání Ústavu pro studium totalitních režimů přijel Elijahu Rips koncem dubna do Prahy. 21. dubna od 18 hodin se na FFUK na Palachově náměstí uskutečnila beseda Elijahu Ripse se studenty a veřejností "Riga, 13.dubna 1969: Protest Ilji Ripse proti okupaci Československa". Druhý den, 22. dubna od 18. hodin proběhlo setkání s Elijahu Ripsem rovněž ve Vzdělávacím a kulturním centrum Židovského muzea v Praze v Maiselově 15 pod názvem Pohnutá historie lotyšských Židů.

Jednadvacetiletý Elijahu Rips, student Lotyšské univerzity v Rize, napsal dne 13.dubna 1969 nejbližším známým a rodičům dopisy na rozloučenou. Následně sebral láhev z benzinem, sirky a transparent, který si přichystal den předtím a zamířil k památníku Svobody v centru Rigy. U památníku se polil hořlavinou, na zem položil transparent a zapálil se. Na transparentu bylo napsáno Protestuji proti okupaci Československa.

Před osudem, který potkal řadu převážně mladých lidí, jež se na přelomu 60. a 70. let 20. století upálili na protest proti sovětské moci, jej zachránila skupina kolemjdoucích. Trestu za protest se však nevyhnul. Byl zatčen a umístěn do vězení. Po půlroce soud zbavil Ripse svéprávnosti a rozhodl o jeho nucené léčbě na psychiatrii – oblíbené praxi uplatňované v Sovětském svazu vůči disidentům. Během pobytu v psychiatrické klinice se Ripsovi podařilo vyřešit několik matematických problémů, z nichž jeden byl po jeho propuštění a emigraci publikován v odborném tisku v zahraničí. Od roku 1971 žije Elijahu Rips v Izraeli, kde přednáší matematiku na Hebrejské univerzitě.

vytisknout   e-mailem   Facebook   twitter

Fotogalerie

Připojené dokumenty