Aktuálně

18. 10. 2018 17:03

Evropští lídři jednali o brexitu, migraci a posilování Frontexu

Evropští lídři jednali o brexitu, migraci a posilování Frontexu, 18. října 2018.
Evropští lídři jednali o brexitu, migraci a posilování Frontexu, 18. října 2018.
Lídři EU se dnes na Evropské radě v Bruselu věnovali dalšímu postupu v brexitu, migraci, spolupráci s africkými zeměmi a vnitřní bezpečnosti. Odpoledne se sešli zástupci zemí platících eurem v otevřeném formátu, tedy i za účasti českého premiéra. Večer zahájí evropští státníci 12. summit Evropa – Asie.

Říjnovou Evropskou radu zahájila středeční večeře k tématu vystoupení Velké Británie z EU, které nastane příští rok v březnu. „Vyslechli jsme si britskou premiérku, která deklarovala vůli dále jednat. Z naší strany jasně zaznělo, že jsme jednotní a že má Michel Barnier naši plnou důvěru,“ uvedl po jednání český premiér.

Summit lídrů EU dnes pokračoval jednáním o migraci a vnitřní bezpečnosti. Český premiér v té souvislosti podpořil prohloubení spolupráce s africkými zeměmi a podporu investic do Afriky. Evropští státníci se věnovali také migračním návrhům Evropské komise, včetně posílení Frontexu. „Evropské partnery jsem informoval o své návštěvě Frontexu. Jeho působení v monitoringu a v návratové politice je velmi dobré. Ale jsem přesvědčen, že je třeba se zaměřit na stoupající rozpočet Frontexu a na jeho efektivní zaměření včetně možného použití části peněz na zastavení migrace ze států severní Afriky,“ řekl předseda vlády Andrej Babiš.

Hlavy států a předsedové vlád členských států se dále shodli na posilování kybernetické bezpečnosti a posílení odolnosti vůči dalším hybridním hrozbám, včetně dezinformací. Evropská rada také podpořila propojení policejních systémů a databází.

Vrcholná schůzka bude večer pokračovat summitem Evropa – Asie (ASEM). Ještě před tím se uskuteční jednání zemí Visegrádské skupiny a Japonska.

 

vytisknout   e-mailem   Facebook   twitter

Fotogalerie

Související zprávy

Fotogalerie [F] fotogalerie