Aktuálně

31. 10. 2012 14:31

Konkurence zaručí efektivnější zdravotnictví

Stav systému zdravotního pojištění se lepší. Do dalších let navrhuje ministr zdravotnictví řadu opatření, která mají systém udržet.

Pro zobrazení videa je nutné povolit JavaScript. Zde jsou instrukce jak povolit JavaScript ve Vašem webovém prohlížeči.

Nahrává se přehrávač videa ...

Deficit na účtu zdravotního pojištění se začíná mírně zlepšovat, informoval dnes ministr zdravotnictví Leoš Heger. „Situace se ve zdravotně pojistném systému spíše lepší a ten systém se stává efektivnějším,“ řekl. V roce 2010 činil podle ministra schodek zdravotního pojištění šest až sedm miliard. „V letošním roce bude účetně systém zdravotního pojištění prakticky na nule,“ uvedl dnes ministr zdravotnictví Leoš Heger.

V letošním roce došlo ovšem k mimořádnému přerozdělení peněz ze zůstatků fondů zdravotních pojišťoven. „Ten systém byl tak vydotován pěti miliardami a bez této dotace by záporné saldo bylo zhruba stejné,“ připustil.

Vyšší efektivita vypořádala zátěže v řádu miliard

Systém zdravotního pojištění se podle ministra Hegera na druhou stranu letos setkal s mimořádnou zátěží ve výši 4,5 miliardy korun způsobenou například daní z přidané hodnoty či převodem nákladů na očkovací látky ze státu na zdravotní pojišťovny. „Těchto 4,5 miliardy bylo úspěšně zvyšováním vnitřní efektivity vykompenzováno,“ uvedl ministr a zároveň připomněl zásadní výdaj, a to kompenzaci na platy části zdravotníků ve výši 4,25 miliardy korun.

Současné největší zátěže bude muset systém vypořádávat ovšem i v příštím roce, upozornil Heger. Zdravotní pojišťovny budou na zdravotní péči v příštím roce vynakládat nanejvýše tolik, kolik vyberou na pojistném. „Pokud ten systém nemá požadovat dotace ze státního rozpočtu ani v budoucnosti, musí hledat vnitřní zdroje,“ zdůraznil.

Petr Bendl, Karel Schwarzenberg a Leoš Heger na tiskové konferenci po jednání vlády, 31. října 2012

Ministerstvo zdravotnictví proto navrhlo několik dalších oblastí, ve kterých je možné tyto zdroje nalézt. Pro zlepšení finanční kondice systému zdravotního pojištění vypracovalo celkem 14 opatření.

Konkurence mezi pojišťovnami zvýší jejich efektivitu hospodaření

Pacienti by se například mohli v budoucnu rozhodovat o přestupu k jiné zdravotní pojišťovně podle výše pojistného. Zdravotní pojišťovny, jejichž rozpočet by se ocitl v deficitu, by totiž na pojistném měly vybrat více. Naopak ty pojišťovny, které by v rámci efektivního hospodaření tvořily přebytky, by mohly pojištění lehce snížit.

Tato změna je základem plánované diferenciace zdravotního pojistného mezi jednotlivými pojišťovnami, jež je podle ministra zdravotnictví Leoše Hegera zcela nejpodstatnějším z plánovaných kroků k ozdravení systému zdravotnictví. Konkurenční boj o pojištěnce by tak podle něj aktivizoval zdravotní pojišťovny ke zlepšení své smluvní politiky. „Je to poměrně revoluční v našem dvacetiletém vývoji pojistného,“ uvedl k tomu dnes ministr. „Systém by to ozdravilo,“ dodal.

Platy lékařů v příštím roce neporostou

Velmi mě to mrzí, že nemůžeme jako v předchozích dvou letech dále razantně zvyšovat platy, ale systém je opravdu v určitém deficitu,“ uvedl ministr Leoš Heger. „Je potřeba brát ohled i na okolí, zejména protože v celé řadě dalších sfér platy spíš klesají,“ dodal.

Vláda schválila také návrh na zpoplatnění zubních výplní. „Byly by z něj vyloučeny rizikové skupiny obyvatel, zejména děti a mladiství a lidé přes 65 let,“ upozornil Heger. Za amalgámovou plombu by doplácet nemuseli ani lidé se zvýšenou kazivostí zubů způsobenou konkrétními chorobami, ale i lidé v hmotné nouzi. „My si slibujeme od tohoto opatření, že by plošně došlo ke zvýšení péče o chrup a zvýšení stomatologického zdraví v celé populaci tak, jak k tomu došlo v jiných zemích,“ vysvětlil ministr. Do systému by podle něj toto opatření přineslo 1,5 miliardy korun. Návrh nyní míří k projednání poslanci.

vytisknout   e-mailem   Facebook   síť X

Fotogalerie [F] fotogalerie