Aktuálně

28. 3. 2017 17:59

Premiéři zemí V4 jednali o budoucnosti EU i podpoře a startupů

Tisková konference předsedů vlád zemí Visegrádské skupiny, 28. března 2017.
Tisková konference předsedů vlád zemí Visegrádské skupiny, 28. března 2017.
V úterý 28. března 2017 se ve Varšavě uskutečnil summit premiérů zemí Visegrádské skupiny. Předseda vlády ČR Bohuslav Sobotka na něm spolu s dalšími premiéry debatovali o budoucnosti Evropské unie a shodli se na společné podpoře nových digitálních technologií a startupů.

Jednání předsedů vlády zemí V4

Předsedové vlád zemí V4 hovořili o oficiálním zahájení procesu vystoupení Velké Británie z EU aktivací postupu dle článku 50 Smlouvy o EU, které by britská vlády měla provést již zítra.

Premiér Bohuslav Sobotka, polská premiérka Beata Szydlová, maďarský předseda vlády Viktor Orbán a slovenský předseda vlády Robert Fico na pracovním obědě jednali také o konceptu takzvané vícerychlostní Evropy a tématu volného pohybu pracovníků. Dotkli se také otázky migrace, u které je podle předsedy vlády Bohuslava Sobotky důležité zaměřit se na řešení skutečných příčin, ochranu vnějších hranic EU či zefektivnění návratových politik. Předmětem jednání byla také situace v Bělorusku v návaznosti na víkendové protesty v Minsku. V4 vyzvala běloruské úřady a představitele k dodržování základních lidských práv a svobod občanů.

Summit střední a východní Evropy o inovacích

Odpoledne se předsedové vlád zemí Visegrádské skupiny zúčastnili Summitu střední a východní Evropy o inovacích (CEE Innovators Summitu) ve Varšavě, kde diskutovali na téma regionální spolupráce směřující k rozvoji inovativní ekonomiky.

Ve Varšavské deklaraci poté premiéři stvrdili i úmysl společně podporovat rozvoj nových digitálních technologií, včetně společné podpory začínajících inovativních firem (startupů) a dalšího rozvoje jednotného digitálního trhu EU. V deklaraci je také definován záměr propagovat Visegradský region jako centrum výzkumu a inovací.

Premiér Bohuslav Sobotka na závěr programu navštívil několik stánků českých firem, které se na dvoudenním summitu prezentují.

vytisknout   e-mailem   Facebook   twitter

Fotogalerie

Související zprávy

Fotogalerie [F] fotogalerie