Archiv zpráv sekce pro Evropské záležitosti

Stránka byla přesunuta do archivu

17. 5. 2010 19:24

Češi připravili návštěvníkům Expa pestrou ochutnávku své kultury

ČTK ze dne 17.5. 2010

Praha - Pestrou ochutnávku české kultury dnes zažili návštěvníci světové výstavy Expo 2010 v Šanghaji. U českého pavilonu se během národního dne střídal jeden muzikant za druhým, nechyběli zpěváci, divadelní soubory či dětmi milované loutkové divadlo včetně Spejbla, Hurvínka a Máničky. Vyvrcholením národního dne je každopádně večerní slavnostní představení baletu Národního divadla.

Oficiální zahájení dne české kultury se po vztyčení státní vlajky v centrální části výstaviště neslo v hudebně-divadelně-filmovém pásmu od bratří Cabanů, které představilo ve zkratce historii Česka.

V pásmu vystoupila například Jednotka rychlého nasazení, 4tet Jiřího Korna, muzikanti Pavel Šporcl, Emil Viklický, zpěvačka Sung Feng-jün, která se ujala i překladu češtiny moderátora Marka Ebena, a další.

V tu samou chvíli už začínal program také u národního pavilonu, na přilehlém náměstí Evropy vyrostlo pro dnešní den velké pódium. Hudební produkci zahájily skupiny Gipsy.cz, Toxique, Laura a její tygři. Byli tu i Dan Bárta a jiní.

 "Já jsem hrál na té oficiální části a teď jdu teprve na náměstí. Ta oficiální část českého národního dne byla moc hezká. Cabani to vymysleli výborně. Teď jsem strašně zvědav, protože jít hrát (Bedřicha) Smetanu s (Antonínem) Dvořákem po Lauře nebude určitě nic snadného," řekl ČTK houslista Šporcl. Dojem z národního dne měl Šporcl dobrý, zájem Číňanů pociťoval.

Jen nedaleko od pódia pro muzikanty předváděli své umění čeští divadelníci ze souborů La Putyka, Skutr, Tam Tam Batacuda či Národní divadlo marionet, jejichž loutky zcela okouzlily nejen čínské děti. "Potvrdilo se to, co víme delší dobu, protože často jezdíme do Asie na turné. Jsou tu jedni z nejvděčnějších diváků, protože tady mají velmi vřelý vztah k loutkovému divadlu. Je to tradiční součást zdejších kultur na Dálném východě," řekl ČTK šéf divadla marionet Jan Dvořák. "Kdekoli se objeví loutka, tak to vyvolává velice pozitivní emoce. Máme z toho radost, že to takto funguje," dodal. Z půvabných loutek byly malé děti doslova paf, neustále se jich dotýkaly nebo se s nimi mazlily.

Během dne se u pavilonu konalo i pouliční divadlo a nejrůznější animace, objevili se také dva obří obživlí plyšoví krtci ze známého českého animovaného filmu, s nimiž se Číňané fotili. Mladí i starší návštěvníci rádi využili také možnosti si před pavilonem zahrát na obřích pucích stolní lední hokej. Puk vůbec je jedním ze symbolů české účasti, mimo jiné je puky obložen plášť českého pavilonu.

Na národní den přijela státní delegace, v jejímž čele byl šéf české diplomacie Jan Kohout. Za vládu se zúčastnil ještě ministr pro EU Juraj Chmiel a ministr zemědělství Jakub Šebesta. Se svým přímým čínským protějškem Kohout v Šanghaji nejednal, sešel se s náměstkem čínského ministra zahraničí Čaj Ťünem. Oba odkazovali na tradici česko-čínských vztahů, možnosti pro jejich rozvoj i potenciál vycházející z české přítomnosti na světové výstavě.

Čínský náměstek hovořil obecně i o nutnosti vzájemného nevměšování se do vnitřních záležitostí země. I když téma lidských práv nikde výslovně nepadlo, je možné, že tím narážel právě na českou kritiku porušování lidských práv v Číně.

Světová půlroční výstava Expo 2010 začala před dvěma týdny a české Plody civilizace s expozici Urbanizovaná krajina dosud vidělo půl milionu lidí.

vytisknout   e-mailem   Facebook   síť X