Aktuálně

1. 4. 2016 1:53

Summit o jaderné bezpečnosti byl zahájen večeří pořádanou prezidentem Obamou, za ČR se účastnil premiér Sobotka

Příjezd premiéra Bohuslava Sobotky na večeři podávanou prezidentem Barackem Obamou, 31. března 2016.
Příjezd premiéra Bohuslava Sobotky na večeři podávanou prezidentem Barackem Obamou, 31. března 2016.
Předseda vlády ČR Bohuslav Sobotka se ve čtvrtek 31. března 2016 zúčastnil slavnostní večeře podávané americkým prezidentem Barackem Obamou v Bílém domě. Večeře se konala jako slavnostní zahájení Summitu o jaderné bezpečnosti ve Washingtonu.

Tématem diskuse na pracovní večeři bylo zejména vnímání bezpečnostních hrozeb v oblasti jaderné bezpečnosti. V pátek bude Summit o jaderné bezpečnosti pokračovat plenárním zasedáním, obědem a závěrečným panelem.

Hlavním tématem washingtonského summitu jsou možnosti prevence jaderného terorismu pomocí účinného zabezpečení jaderného materiálu ve světě prostřednictvím zavádění efektivních opatření na národní úrovni a posilování mezinárodní spolupráce. Summit zhodnotí plnění dosavadních závazků v oblasti jaderné bezpečnosti a prevence jaderného terorismu přijatých na přechozích summitech a přijme nové. Zahájí rovněž přechod od série čtyř setkání na nejvyšší úrovni k trvalejšímu mechanismu dalšího rozvíjení agendy jaderné bezpečnosti na půdě pěti mezinárodních organizací.

Výsledkem jednání bude společné komuniké, ve kterém státy potvrdí odpovědnost za bezpečnost jaderného materiálu a jaderných zařízení na svém území a zaváží se mimo jiné k dalšímu prohlubování vzájemné spolupráce při jejím zajišťování.

Na summit ve Washingtonu byli pozváni zástupci 53 zemí a 4 mezinárodních organizací. Účastníky jsou převážně země využívající jaderné materiály a aktivně se zapojující do mezinárodní spolupráce v oblasti jaderné bezpečnosti.  

vytisknout   e-mailem   Facebook   twitter

Fotogalerie [F] fotogalerie