Brexit

9. 8. 2018 11:42

Připravenost a nouzové plánování

Vystoupení UK z EU má důsledky pro občany, podniky i správní orgány jak ve Spojeném království, tak v Evropské unii. Tyto důsledky sahají od zavedení nových kontrol na (nové) vnější hranici EU přes ukončení platnosti licencí, osvědčení a povolení vydaných ve Spojeném království až po nové podmínky pro předávání údajů.

EU usilovně pracuje na dosažení dohody o spořádaném vystoupení Spojeného království a se zájmem očekává projednávání rámce budoucích vztahů s touto zemí.

Není však jisté, zda se podaří dohody dosáhnout. A i v případě, že se tak stane, již vztah Spojeného království s Evropskou unií nebude vztahem Unie a členského státu, což přinese zásadní změnu situace.

V této souvislosti vyzývá Evropská komise ke zvýšení připravenosti na všech úrovních a vyzývá všechny zúčastněné strany, které mohou být vystoupením Spojeného království dotčeny, aby v tomto ohledu již nyní činily potřebná opatření. V tomto kontextu byly vydány následující dokumenty obsahující jak shrnutí samotného konceptu připravenosti a nouzového plánování, včetně již podniknutých kroků, tak sérii oznámení Evropské komise k dopadům brexitu v případě neuzavření dohody o vystoupení:

vytisknout   e-mailem   Facebook   twitter