Úřad vlády nově přechází na doménu vlada.gov.cz. Více informací

Aktuálně

21. 11. 2012 13:17

Oznamovatelé korupce mají být chráněni

Kabinet Petra Nečase schválil věcný záměr legislativního řešení whistleblowingu a ochrany oznamovatelů trestněprávního jednání na pracovišti. Zároveň se má zabránit zneužívání tohoto institutu.

Nahrává se přehrávač videa ...

Na vládě byla široká diskuse. Shodli jsme se, že ochrana má být jak oznamovatelů, tak i křivě obviněných,“ řekla po jednání místopředsedkyně vlády Karolína Peake. Vládě se jako problematické jeví to, aby se ochrana vztahovala na oznámení jakéhokoliv trestného jednání. Proto dojde k užšímu vymezení, jakých trestných činů se ochrana oznamovatele bude týkat.

Vláda dále uložila místopředsedkyni vlády Karolíně Peake zpracovat a do 30. dubna 2013 předložit návrh změn zákonů souvisejících s řešením whistleblowingu a ochrany oznamovatelů.

Whistleblowing pomůže odhalovat korupci

Pokud zaměstnanec upozorní příslušný orgán na evidentně vědomé trestně právní jednání ve firmě či instituci, kde sám pracuje, jedná se o whistleblowing. Jde tak v podstatě o oznámení zaměstnance o nelegálních, neregulérních, nebezpečných nebo neetických praktikách zaměstnavatele, ke kterým pravděpodobně dochází s vědomím nadřízených a které zároveň směřuje proti veřejnému zájmu s tím, že oznamovatel jedná v dobré víře.

Návrh předložila kabinetu místopředsedkyně vlády Karolína Peake. Zapracování whistleblowingu do právního systému vyplývá již z vládní strategie boje proti korupci. Na jeho zpracování se podílela také řada neziskových organizací. Ochrana těch, kteří poukáží na nekalé praktiky, bude zakotvena v antidiskriminačním zákoně. Whistleblowing může být zásadním nástrojem při odhalování a oznamování korupce, podvodů a špatného hospodaření ve veřejném i v soukromém sektoru.

vytisknout   e-mailem   Facebook   síť X

Fotogalerie [F] fotogalerie