Aktuálně

27. 2. 2017 12:15

Premiér Sobotka: Dvojí kvalita potravin v EU musí skončit! Na mimořádné schůzce V4 budeme v nejbližších dnech hledat řešení, jak toho rychle dosáhnout

Česká republika patří k zemím, které upozorňují na problém dvojí kvality potravin v EU. Je pro mě nepřijatelný stav, kdy se občanům v jednom státu nabízí zboží stejné značky ve stejném balení, ovšem v dramaticky jiné kvalitě než ve státu jiném. Měla by být pouze jedna kvalita v celé EU pro všechny, a to ta nejvyšší.

Apelovali jsme proto na Evropskou komisi, aby zajistila účinné řešení tohoto problému. Toto téma jsme také otevírali na Radě pro zemědělství. V řešení se angažují i čeští europoslanci, např. europoslankyně O. Sehnalová.

Podpořil jsem v této věci iniciativu slovenského premiéra Roberta Fica, aby V4 důrazně upozornila na tento přetrvávající problém.

Naše intenzivní snaha změnit věci k lepšímu pokračuje. Dnes mě polská premiérka Beata Szydlová, která aktuálně předsedá Visegrádské skupině, informovala o svolání mimořádného summitu V4 právě k tématu dvojí kvality potravin.

S premiéry Maďarska, Polska a Slovenska bychom se k tomu měli v Polsku sejít v nejbližších dnech. Naším cílem je, aby iniciativa V4 vedla ke konkrétnímu a rychlému řešení. Jde o problém, který dopadá na naše občany, kteří v 21. století nemají možnost nakupovat stejně kvalitní potraviny, které jsou k dostání hned za hranicemi. Přitom jsme součásti jednotného trhu EU.

Moje vláda považuje situaci za zásadní a uvědomujeme si, že řešení musí přijít z unijní úrovně. Proto jsem dnes polské premiérce navrhl, aby se mimořádného summitu V4 k dvojí kvalitě potravin zúčastnil také zástupce Evropské komise tak, aby Komise a Rada ministrů zemědělství mohly na základě našeho summitu rychle přijít s konkrétními návrhy na řešení současné nepřijatelné situace.

Věřím, že budeme jako V4 ve své snaze úspěšní, dosáhneme potřebné změny a kvalitní potraviny a zboží budou dostupné pro všechny občany EU.

Bohuslav Sobotka, předseda vlády ČR

vytisknout   e-mailem   Facebook   twitter

Fotogalerie [F] fotogalerie