Úřad vlády nově přechází na doménu vlada.gov.cz. Více informací

Prevence sociálního vyloučení a komunitní práce

31. 7. 2015 23:00

Vyhlášení dotačního řízení na rok 2016 v dotačním programu Prevence sociálního vyloučení a komunitní práce

Rada vlády ČR pro záležitosti romské menšiny ve spolupráci s Úřadem vlády ČR vyhlašuje dotační řízení na rok 2016 k dotačnímu programu Prevence sociálního vyloučení a komunitní práce

Vymezení programu:
Dotace ze státního rozpočtu na program Prevence sociálního vyloučení a komunitní práce pro rok 2016 se poskytuje k financování výdajů spojených se zajištěním a realizací projektů, jež poskytují podporu a pomoc Romům s cílem předcházet sociálnímu vyloučení a odstraňovat jeho důsledky. Budou podporovány projekty využívající principy komunitní práce  v romských komunitách/lokalitách, tj. projekty poskytující podporu a pomoc lidem žijícím v romských komunitách/lokalitách k získávání dovednosti řešit svoji situaci vlastními silami, s podporou dalších osob nebo společným úsilím dané komunity. Dále budou podporovány aktivity, které doplňují sociální programy a sociální služby, u nichž žadatel prokáže analýzou cílové skupiny, že jsou potřebné a vedou k prevenci sociálního vyloučení nebo přispívají ke zlepšení situace obyvatel romských lokalit. Doplňkovou součástí projektů může být edukační a informační činnost, tj. pořádání informačních kampaní pro veřejnost, účast na výstavách a veřejných prezentacích včetně doprovodných programů, pořádání odborných konferencí a seminářů, provoz informačních webových portálů, zpracování příkladů dobré praxe (např. formou příručky, včetně zpracování metodiky postupů v dané oblasti), vydávání informačních materiálů, letáků, tiskovin a publikací.

Jedná se zejména o projekty a aktivity, které umožňují a podporují snahu klientů vést běžný život ve svém přirozeném prostředí, podporují klienta v zapojení se do místní komunity a předcházejí tak jeho vyloučení ze společenského života. Současně budou podporovány projekty směřující k provázanosti poskytovaných služeb na bázi spolupráce mezi relevantními subjekty (např. spolupráce se zdravotnickými zařízeními, vzdělávacími institucemi, orgány státní správy a samosprávy, policií aj.).

POZOR!!
Pouze ve výjimečných případech může být dotace poskytnuta na projekty, kde je dotace Úřadu vlády pouze doplňkovým zdrojem financování.

Budou podporovány projekty, jejichž aktivity jsou v souladu se Zásadami dlouhodobé Koncepce romské integrace do roku 2025, Strategií romské integrace do roku 2020  a strategickými a koncepčními dokumenty krajů a obcí na jejichž území se projekt realizuje, které se vztahují se k integraci resp. sociálnímu začleňování Romů a obyvatel romských sociálně vyloučených lokalit. Projekty by tak měly podporovat a vytvářet tzv. multidisciplinární přístupy, spolupráci různých institucí na formální i neformální úrovni či posilování aktivní role obcí v prevenci sociálního vyloučení a realizaci/zavádění komunitní práce.

Vymezení žadatelů o dotaci:
O dotaci může žádat:

  1. spolek podle ustanovení § 214 a násl. zákona č. 89/2012 Sb., žadatelem nemůže být pobočný spolek hlavního spolku
  2. ústav podle ustanovení § 402 a násl. zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník (dále jen „ústav“)
  3. právnická osoba podle zákona č. 3/2002 Sb., o svobodě náboženského vyznání a postavení církví a náboženských společností a o změně některých zákonů (zákon o církvích a náboženských společnostech), ve znění pozdějších předpisů (dále jen „církevní právnická osoba“)
  4. obecně prospěšná společnost podle zákona č. 248/1995 Sb., o obecně prospěšných společnostech a o změně a doplnění některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „obecně prospěšná společnost“)
  5. nadace nebo nadační fond podle ustanovení § 306 a násl. zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník (dále jen „nadace“)

Dotaci lze poskytnout žadatelům, kteří podle příslušného rejstříku byli zřízeni alespoň jeden rok před podáním žádosti a mají alespoň jeden rok zkušenosti se stejným nebo obdobným typem aktivit, na které žádají dotaci.

Podmínky dotačního řízení:
Žádost o dotaci se podává pouze na rok 2016 a musí být předložena na předepsaném formuláři, který je přílohou této výzvy. Žádost musí splňovat všechny podmínky, které jsou stanoveny Směrnicí vedoucího Úřadu vlády České republiky č. 24/2014 o poskytování neinvestičních dotací k financování programů v oblasti lidských práv, ve znění pozdějších předpisů, včetně její přílohy č. 2 obsahující Zvláštní ustanovení týkající se programu Prevence sociálního vyloučení a komunitní práce.

K žádosti žadatel připojí:
 

  1. tabulky č. 2 – 6 (v případě, že žadatel nežádá na mzdy, ostatní osobní náklady či nepředkládá projekt u jiných ústředních orgánů, je nutné vepsat do příslušných tabulek „Nepožadujeme“ a přiložit takto vyplněné tabulky k žádosti)
  2. doklad prokazující předmět činnosti, např. stanovy
  3. bankovní identifikaci účtu (tj. smlouvu s bankou nebo potvrzení banky o vedení účtu žadatele), na který má být dotace převedena)2
  4. finanční výkaz (účetní závěrka – rozvaha, výsledovka a přílohy k účetní závěrce) za předcházející kalendářní rok
  5. analýzu cílové skupiny a podrobný popis projektu
  6. základní informace o externím supervizorovi
  7. čestné prohlášení
    I.    o pravdivosti a úplnosti všech údajů uvedených v žádosti
    II.   o bezdlužnosti ve vztahu k veřejným rozpočtům (státnímu rozpočtu, státním fondům, rozpočtům územních samosprávných celků) a zdravotním pojišťovnám
    III.  o tom, že organizace není v likvidaci, nebyl proti ní v uplynulých třech letech vyhlášen konkurs (nebo vyrovnání) nebo konkurs nebyl zrušen pro nedostatek majetku.
    IV. o zaslání projektu krajskému koordinátorovi pro romské záležitosti (dle místa realizace projektu)

Žadatel může k žádosti připojit další přílohy, které podporují jeho žádost (např. vyjádření zástupce obce).

Žádost o dotaci, včetně dokladů k ní připojovaných, zasílá žadatel Úřadu vlády České republiky v listinné podobě, a to jeden podepsaný originál a současně na CD/DVD celou žádost v elektronické podobě. CD/DVD musí obsahovat žádost a všechny přílohy. Každá část (žádost i jednotlivé přílohy) je oskenovaná zvlášť a uložena ve formátu PDF v samostatném souboru. Každý soubor je označen odpovídajícím názvem listinné podoby (žádosti nebo přílohy). Současně CD/DVD obsahuje žádost ve formátu Word a tabulky ve formátu Excel.

POZOR!!!
Pokud bude žádost Úřadu předložena po stanovené lhůtě nebo nebude žádost kompletní, tj. bude chybět některá z povinných příloh, aniž by absence byla řádně odůvodněna, nebo nebude shoda mezi písemným originálem a elektronickou kopií na CD/DVD, bude žádost z dotačního řízení vyřazena.

Dotaci lze poskytnout jen těm žadatelům, kteří vedou účetnictví podle zákona č. 563/1991 Sb., o účetnictví, ve znění pozdějších předpisů (tedy tzv. podvojné účetnictví).

Žadatel musí být přímo zodpovědný za přípravu a řízení projektu, nesmí působit jako prostředník. Žadatel (v případě podpoření projektu) nesmí z  dotace poskytovat finanční prostředky jiným fyzickým nebo právnickým osobám s výjimkou těch, které poskytují výkony a služby spojené s realizací schváleného projektu, a to podle schváleného rozpočtu dotace.

Předložené žádosti se předkladatelům nevracejí.

Upozornění pro žadatele o dotaci:
Dne 1. 7. 2012 vstoupil v platnost zákon č. 171/2012 Sb., kterým se mění zákon č. 218/2000 Sb., o rozpočtových pravidlech a o změně některých souvisejících zákonů (rozpočtová pravidla), ve znění pozdějších předpisů, a zákon č. 250/2000 Sb., o rozpočtových pravidlech územních rozpočtů, ve znění pozdějších předpisů. Novela upravuje zejména systém poskytování dotací.
Dle této novely budou všechny dokumenty, rozhodné pro poskytování dotací, předávány Ministerstvu financí, které je zveřejní na svých internetových stránkách.

Dokumentace:
V současné době probíhá novelizace Směrnice, formuláře pro podávání žádosti a další dokumentace k průběhu celého dotačního programu proto bude k dispozici v průběhu měsíce srpna 2015 na těchto webových stránkách.

Hodnocení žádostí o dotaci:
Došlé žádosti budou v Sekci lidských práv zaregistrovány a zároveň bude zkontrolována formální úplnost náležitostí žádostí. Poté budou žádosti předány k věcnému hodnocení podle stanovených kritérií, která jsou součástí Zvláštních ustanovení týkající se programu Prevence sociálního vyloučení a komunitní práce.

Na dotaci není právní nárok. Při posuzování žádostí o dotaci se bere v úvahu:

  1. úplnost, správnost a celkovou úroveň zpracování předložené žádosti a projektu podle požadavků této výzvy a platné dokumentace
  2. nakolik předložené projekty směřují k naplnění programů v oblasti lidských práv, uvedených ve vyhlášeném dotačním řízení
  3. dostupnost a potřebnost aktivit, včetně místa, pokud je relevantní
  4. finanční náročnost projektu z hlediska přiměřenosti a hospodárnosti
  5. jde-li o žadatele, který již v minulosti dotaci obdržel, rovněž jeho dosavadní spolupráce s Úřadem vlády a dodržování pravidel a termínů

Ukončení příjmu žádostí:
Žádost je možné zasílat nejpozději do 30. září 2015 včetně (rozhoduje datum razítka podací pošty nebo v případě jiného podání datum razítka podatelny Úřadu vlády ČR).

Obálka musí být zalepená a musí být viditelně označena v levé části nápisem:
„ŽÁDOST - Prevence sociálního vyloučení a komunitní práce 2016“

Žádosti zasílejte doporučeně na adresu:
Úřad vlády ČR
Sekce pro lidská práva - KRP
nábř. E. Beneše 4
118 01 Praha 1 – Malá Strana

Podávání informací:
Informace o programu podává Bc. Hana Vitovská na adrese romove.dotace@vlada.cz, tel: 296 153 125.

POZOR! Komunikace pracoviště KRP s žadateli probíhá v určitých krocích dotačního řízení zásadně elektronicky, proto jsou žadatelé povinni dbát na aktualizaci svých e-mailových adres. Vzhledem k termínům stanoveným ve Směrnici a k zajištění plynulé komunikace je potřeba do žádosti uvést nejméně dvě platné kontaktní e-mailové adresy.
 

Přílohy:

  • Směrnice vedoucího Úřadu vlády České republiky č.24/2014 o poskytování neinvestičních dotací k financování programů v oblasti lidských práv, ve znění směrnice č.33/2015 a směrnice č.34/2015, včetně příloh;
  • Žádost o neinvestiční dotaci na program Úřadu vlády ČR Prevence sociálního vyloučení a komunitní práce pro rok 2016.
     

 

vytisknout   e-mailem   Facebook   síť X